Дългът на Испания ще се увеличи до 78% от БВП
Показателят е доста над препоръчания от Европейския съюз таван от 60% и ще продължава да расте


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Дългът на Испания ще продължи да се увеличава и ще достигне до около 78% от брутния вътрешен продукт (БВП) през 2012 г. Това заяви министърът на икономиката на страната Луис де Гиндос в интервю за Wall Street Journal. За сравнение през 2011 г. покозателят беше 68% от БВП.
Съотношението дълг към БВП на Испания е значително по-ниско в сравнение с останалите държави, които имат финансови затруднения. Въпреки това то е доста над препоръчания от Европейския съюз таван от 60% и ще продължава да расте. Основната причина за това е липсата на стабилност при генерирането на растеж на фона на ограничените бюджетни разходи.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
8 коментара
Започва се и в Испания, а тя е по-голяма от Гърция.
Лошо ,заразата се прихвана и от Испания!
Ха честито ! След всичките "икономии" и "съкращения" финансовият геноцид не само ще намалее, а ще се "увеличи". Да се готвят следващите за подобни новини. Който е надявал, че ще има излизане от спиралата на дълговете, ще трябва да си ревизира очакванията !
По произход сегашната стопанска криза в Испания е проста, защото е от влияние на една особено важна причина – употреба на нейно държавно финансово управление (ДФУ), което е НЕПРИГОДНО за стопанство с евро.
Участниците в стопанския живот в Испания, в т. ч. правителство, министри, банки, инвеститори са обречени жертви, заради ползване на НЕПРИГОДНО за стопанство с евро испанско ДФУ.
Допусната държавна финансова грешка е разкрита и известна - при ползване на евро не е осъществено необходимо усъвършенствуване на испанско ДФУ, което да стане ГОДНО за стопанство с евро.
Кризата в Испания продължава да се развива поради наличие на допускана грешка при нейно финансово управление и при запазване на тази непълноценност същата се завишава.
Заради този държавен финансов недъг – участниците в стопански живот колкото повече работят – до толкова по-голяма криза ще доживеят.
Възможното спасение от сегашните управленски трудности е ясно и известно – прекратява се причината и опасността от развитие на криза ще е ликвидирана.
До 24 часа след преустановяване на представената финансова грешка в Испания - кризата в тази държава ще е успешно премахната.
Реалният публичен дълг на Испания вече е над 80% към третото тримесечие на 2011г. Официалните цифри, които се цитират и в статията, не включват отложени задължения на държавата (над 30 дни), дългът на държавните предприятия, държавните облигации в баланса на пенсионния фонд и условните задължения (банкови гаранции).
.pdf - €734 млрд официални, €879 млрд. неофициални.
Благодарение на тесните Маастрихтски критерии, по които Eurostat изчислява държавният дълг на страните в ЕС, правителствата в Европа (включително и българското) имат възможност да "крият" голяма част от задълженията си в сметки извън консолидирания бюджет. От Испанската Централна Банка - http://www.bde.es/webbde/es/estadis/infoest/a1103e
Испания са напът да преминат психологически важната граница от 100% държавен дълг(неофициален)/БВП през 2013г. От няколко месеца насам испанските ДЦК плащат по висок процент от италианските.
Добре, за да намалим публичния дълг правим съкращения на разходите (заплати, бюджети на министерства, пенсии, помощи за безработни ...) и в следствие на това отиваме на рецесия, намаляване на БВП, производството и потреблението и публичният дълг расте! Изглежда на пръв поглед като противоречие и параграф 22, но не е! Всяко орязване на разходите трябва да има граници, защото от един момент нататък води до обратен ефект. Въпросът е да се намери баланса.Това е работа на добрите икономисти и политици! Когато играе само ножа, не става. Гърция е агубена, защото им наложиха зверски ограничения. Испания е на път! Гадно! Ние сме добре в мизерията си за сега и най-добре да се пазим о'време! Дянков за сега успява да озапти на 50% ББ (ЦЦ не успява да озапти) и това ме кара да го уважавам!
Правилно говори човекът, трябва да се действа с акъл, а не да се цепят лозунги и да се следват нефелни критерии....
Мисля че Испания има потенциал и ще се оправи..... особено ако не слуша много, много Меркозето.... (а те са и пътници от политиката)
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.