Спасяването на Гърция - трети опит
Лидерът на радикалната левица СИРИЗА ще върне днес връчения му мандат, на ход е ПАСОК


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Алексис Ципрас, лидерът на радикалната гръцка левица СИРИЗА, обяви късно снощи, че се отказва от връчения му мандат за съставяне на гръцко правителство, след като не успя да събере мнозинство за сформирането на кабинет на левицата, който да се противопостави на мерките за икономии, предадоха световните агенции, цитирани от БТА.
"Не можем да осъществим мечтата си за ляво правителство. Утре (четвъртък - бел.ред.) ще върна мандата, поверен ми от президента на републиката и ние ще продължим да участваме в предвидените по конституция процедури", заяви Ципрас пред парламентарната си група, след като се срещна с лидерите на всички влезли в парламента партии.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
33 коментара
Пореден, но не последен!
Поробването на Гърция - трети опит
Дано демокрацията не умре там където се е зародила.
Тук пак има манипулация. В момента под "спасяване на Гърция" се разбира спасяване на алчните западни "инвеститори", които са вкарали Гърция в дълг главно чрез подкупване на висши държавни функционери, както е обичайната практика. Сека натискът е както беше при нас - за приватизация на каквото има, след което гърците ще дойдат на нашето дередже. Рецептата за обедняване е изпитана.
А под "спасяване на Гърция" следва да се разбира точно обратното - спасяване на гърците от пипалата на световната банкова и частнособственическа мафия.
Гледайте филма "Катастройка" http://www.dokumentalni.com/?p=1882 заглавието е неподходящо, но филма е точен. Отнася се за Гърция, а не за Русия.
Единственият възможен сценарий са избори оттук нататък!
Нови избори и още по-голямо радикализиране. Тогава се съставя правителство и международните кредитори да му мислят.
До коментар [#4] от "niki2003":
Съгласен съм с Вас, но даже от самото начало беше ясно, че ще има нови избори. Даже и ПАСОК и Нова Демокрация да имаха 151 депутати нямаше да поемат отговорността да спасят Гърция, защото дългосрочно щеха да носят "вината" за ограничаването на суверенитета на Гърция. Друг е въпросът, че те са виновни за сегашното дередже.
Греко,не си жертвайте държавата- Света няма да оправите.И тоя път... умната.
Пратете им Драгалевският магистър.
И ще стане веселба............
[quote#3:"kihano"]чрез подкупване на висши държавни функционери[/quote]
А тези функционери защо са 1. взели подкупи и 2. взели кредити за държавата? Не са ли могли да откажат и двете? И сега Гърция да е задминала Германия?
Кажи на началниците си на Позитано 20 да си взимат редовно хапчетата (ти също) и не замърсявайте пространството с глупостите си.
До коментар [#3] от "kihano":
Че Гърция е вкарана в дълг от бившите управляващи е ясно. Не е ясно дали точно с подкупи е станало но не можем да го изключим. Обаче веднага поглеждаме към други страни от ЕС и виждаме, че и те са в дълг, включително големите Италия, Франция и Германия. Ясно е, че и техния дълг е генериран от управляващите им. Въпросът е дали и техните управляващи са подкупвани? Това ли е моделът, който следват властимащите в съвремените демокрации?
Моето мнение е, че дори да изключим подкупите властимащите със сигурност вкарват страните си в дълг за да оправдаят популистките си идеи и да подкрепят преизбирането си. А причините някой да се натиска да е във властта вероятно по целия свят се коренят в задоволяването на личните му цели.
За мен моделът на управление на т.н. демократични страни се нуждае от сериозни корекции. Сега гражданското общество има власт по-скоро постфактум, когато каруцата се обърне. Статуквото се нуждае от промяна. За мен на първо място трябва да бъде властта на гражданите, едва след това тази на управляващите. Вероятно има начини това да стане. Аз мисля, че се нуждаем от децентрализация и от ограничаване на политическия имунитет на хората във властта. Всеки гражданин носи персонална и юридическа отговорност пред себе си и пред обществото за постъпките си. Защо политиците не носят? Те не са по-съвършени човеци от останалите!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.