Парола: Растеж
След изборите във Франция и Гърция в ЕС има нова магическа дума. Въпросът е как да бъде изпълнена със съдържание
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Гор Видал твърди, че Америка има еднопартийна система с две десни крила - едното се нарича републиканско, а другото демократическо. За Франция може да се каже, че и двете крила са леви. И просто на 6 май по-лявото победи.
Така голямата новина след триумфа на Франсоа Оланд на френските президентски избори не е евентуална надигаща се социалистическа вълна, която най-после ще разчупи дясната хегемония в много от столиците на Стария континент. Най-разтърсващата промяна, дошла след вота във Франция и имплозията на парламентарните избори в Гърция в същия ден (виж повече тук), е обръщането на курса на кризисния мениджмънт в ЕС. А също и осъзнаването, че повече от две години след началото на дълговата драма Европа не изглежда много по-готова да се справи с нея и всички отново гледат с безпомощен ужас към Атина.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
110 коментара
Дълбокият проблем който виждам за Европа е, че досегашните "десни" не бяха баш ония "десни".
В смисъл би трябвало да бъдат сменени по демократичен път от левите след години на експлоатация (колкото и да е условен този термин) в резултат на което левите (експлоатираните) протестират основно за по-високо заплащане, което новата власт коригира в относително добре работеща наследена икономика.
Вместо това "десните" оставиха социалистически тип разбита икономика (без Германия) основана на дръжавни поръчки. И сега е възможно левите съвсем ще огелпят конците.
Да се надяваме все пак на здравия разум в европейските политически елити, независимо дали са леви или десни.
Най-ги е мъка как да напечатат парици, така че спестовният немски и скандинавски бюргер да издуха супата. А дали ще го наричат пакт за растеж или план за осигуряване на стимули, все е тая.
Никакъв растеж няма да има .Политическите клоуни са важни защото именно заради тях всичко е на такув хал .
Голямата криза в Европа започва обаче едва след изключването и фалита на гърция Досега е било само бледо подобие поради контракцията на кредит заради
Lehman Brothers
Парола: Растеж
...
Грешка! Моля, въведете паролата.
До коментар [#4] от "Bulgarische Motoren Werke":
Ще пропуснем да въвеждаме паролата, просто ще обесим ИТ-то на първото дърво и не на кабел, да му правим кеф...... а на сезал...
Не може да има безкраен растеж на планета с крайни размери. Дори вечните оптимисти от TED Talks го признаха: _full.html
http://www.ted.com/talks/paul_gilding_the_earth_is
Въпреки, че при тях цензурата е много силна и много неща не се казват. Тях пък може да ги прочетете тук:
http://www.chrismartenson.com/EssentialArticles
И какво излиза, "дайте да не правим икономии, а да наливаме в бездънната каца, за да не се депресират средиземноморските лешпери".
Съвсем нормално е наркозависимите им социалистически икономики и общества да се депресират. Проблемът е, че политическата им класа не иска да изстрада наложените ограничения от страх да не загубят гласове.
Разправям аз, че трябва да заработи печатницата, ама...
Да растат ама как? То само с лозунги не става . Как да тръгнат 17 иконимики , след като 30% от тях са в клини4еска смърт ,40% едва кретат и 30% които са в сравнително добро здраве засега. Да се гледа към САЩ няма смисъл понеже те дефицита си видимо няма да коригират . Само ръста му ще гледат да е по малък , но ако запо4нат нова воина например с/у Иран , то отределено дефицита им ще има определено еднопосо4ена неконтрулируема посока.
До коментар [#7] от "КЛЮЧАРЪ":
Печатницата няма как да заработи от само себе си, защото се намира в частни ръце. На БНБ например е забранено да финансира държавата и общините. На ЕЦБ също, въпреки че направиха изключение и купуваха ДЦК по едно време. Или хората и фирмите трябва да започнат да взимат повече заеми или държавата трябва да пусне ДЦК и да се надява, че банките ще ги купят. Разбира се всички заеми носят лихва на частните собственици на банки и хората с депозити вътре. Особено тези с големи депозити. В момента има криза, защото няма нарастване на заемите т.е. няма нарастване на парите в обръщение. Хората ги е страх да взимат заеми. Дори има намаляване на паричната маса, защото при изплащането си заемите унищожават пари. Появява се голяма дупка от липсващи пари, които са необходими, за да бъде върната лихвата на банката. Няма как да върнеш заем след като парите за неговото връщане липсват. Сега е урожая за банкерите. Ще изкупят маса бизнеси на безценица или ще ги вземат от фалиралите им собственици. Живеем във времена на голям трансфер на богатства от едни ръце в други.
Преди два месеца ЕЦБ се опита да напомпа 1 трилион евро в икономиката без особен успех. Ниско лихвените заеми могат да бъдат предлагани само на банки, но не и на държави. Банките обаче ги употребиха да подобрят своите експозиции т.е. да разплатят някои неизгодни кредити. Парите се завъртяха през системата и 60% от тях финишираха отново в ЕЦБ като депозити.
Та печатането не е лесна работа в тази система.
Имаме нужда от смяна на системата.
Вариантите за тръгване на икономиката са два: ляв и десен !
Идва ком-социалист или национал-социалист, пита кой е разрушил заводите ... и раздава кирки и лопати на останалите живи ... докато ги построим наново. После работа на три смени. Така се прави благосъстояние на една нация.
Стругове и плугове и много работа за малко пари.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.