Назад, на-а-а-зад...

Правителството на Никола Груевски задълба в посока, обратна на ЕС

"Те ни слушат и обсъждат открито с нас. Винаги има министри, които да те чуят, и мисля, че приемат около 60% от предложенията ни", казва Мирче Чекреджи от Стопанската камара.
"Те ни слушат и обсъждат открито с нас. Винаги има министри, които да те чуят, и мисля, че приемат около 60% от предложенията ни", казва Мирче Чекреджи от Стопанската камара.
"Те ни слушат и обсъждат открито с нас. Винаги има министри, които да те чуят, и мисля, че приемат около 60% от предложенията ни", казва Мирче Чекреджи от Стопанската камара.    ©  Надежда Чипева
"Те ни слушат и обсъждат открито с нас. Винаги има министри, които да те чуят, и мисля, че приемат около 60% от предложенията ни", казва Мирче Чекреджи от Стопанската камара.    ©  Надежда Чипева

Трябва да имаш особен слух, за да уловиш намеците на евробюрократите. Когато тази седмица европейският комисар по разширяването Щефан Фюле отговаряше на журналистически въпроси след срещата си с македонското правителство, той наблегна на една дума, която казваше много. Запитан за диалога между Скопие и Брюксел след журналистическо твърдение, че "Гърция е единствената пречка по пътя", Фюле вметна, че той върви въпреки "предизвикателствата". Множественото число крие в себе си оценка за политиката на Никола Груевски, каквато никой еврокомисар няма да изкаже публично.

След седем години на власт и две изборни победи ВМРО-ДПМНЕ и правителството на Груевски се вкопчват все по-отчаяно в проблема с Гърция, за да обяснят защо Македония не напредва по пътя към ЕС. Позицията на Атина безспорно е най-голямото препятствие днес. Но освен че не успя (или не поиска) да направи нищо, което да реши този проблем, през последните няколко години, Скопие удобно си затваря очите за други проблеми: свободата на словото се срива, НПО-тата и всички други критици на правителството биват игнорирани, съдебната система остава уязвима за политически натиск, а любимата тема на Груевски - икономиката, все повече затъва.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

6 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    cinik avatar :-|
    cinik
    • - 1
    • + 31

    Много добри коментари на запитаните. Материалният подем винаги е следствие от духовния. Духовната нищета, породена от диктатура, тотален контрол, нагаждачество, изолация, е фабрика за бедност....

    Нередност?
  • 2
    schlupf avatar :-(
    Нищо лично
    • - 6
    • + 22

    Двете най-големи телевизии Kanal5 и Sitel са собственост на синовете на двама депутати от парламента, коалиционни партньори на Груевски

    Много прилики открих с България, но това ме разби. Де факто разлика между България и Македония няма, изключвайки многото албанци, които чувам, че май са благосклонно настроени към българи?

    Жал ми е за македонците, но още по-жал ми става за нас, защото сега осъзнавам как другите държави гледат на нас (ако изобщо погледнат към нас). Кал и мъка :(

    Нередност?
  • 3
    the_shadow avatar :-?
    The Shadow
    • - 2
    • + 23

    "Няма бизнес, няма бъдеще. Взимам българско гражданство и заминавам"

    Май все по-често ще се чува това изявление. Ще си приберем хората с български корен в ЕС, а в Албания 2.0 ще останат само антични тикви и милиони албанци.

    До коментар [#2] от "Delta Sigma":

    Отговори ми, защо винаги трябва да плюем самите себе си? Къде намери общо? Нямало разлики??? Ами подай документи за македонско гражданство тогава, сигурно ще те гледат като извънземен. А това с "другите държави как гледали към нас" е тотална глупост, която съм чувал само в България и съм чел из родната преса от разни разбирачи. Никъде в чужбина - на живо и в пресата - не съм срещал отрицателното отношение към България, което умираме да си приписваме тук. От какво се боим? Че ще трябва да поемем отговорност и да наваксаме загубените години от развитието си? Супер извинение е това - боклуци сме, такива ще си останем. Язък ви за 1400 години история!

    Нередност?
  • 4
    misho73 avatar :-|
    misho73
    • + 18

    До коментар [#3] от "The Shadow":

    Това е славянска черта. Руснаците казват "Везде хорошо, где нас нет". Другият подсъзнателен мотив за самооплюване е оправдание за личния провал чрез принадлежност към "непълноценна" нация, народ или държава. Ниското самочувствие в крайна сметка е личностен проблем, но се преживява по-лесно, когато му се придаде общностен характер и някаква предопределеност.

    Нередност?
  • 5
    the_shadow avatar :-|
    The Shadow
    • + 10

    До коментар [#4] от "misho73":

    Много си прав. +++++
    Но все ми се ще хората да се замислят и да не бъдат винаги такива черногледци и мрънкачи. Съвсем пълноценна нация сме и от нас зависи как си градим живота и как гледаме на него.

    Нередност?
  • 6
    dobrich avatar :-P
    dobrich
    • + 12

    " Македония де факто вече не се обсъжда никъде освен на работни срещи на младши дипломати", казва дипломатическият източник. .....българското министерство на регионалното развитие например съобщи, че има сериозни проблеми с трансграничните проекти с Македония, защото не получава отговори от местния си партньор. "Не може да претендираш да си далновиден политик, коментира дипломатическият източник, да си съсед с две страни - членки на ЕС, и да не работиш активно с никоя." - Античка политика!?

    Нередност?
Нов коментар