

Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
19 май е важен ден за Турция. На тази дата през 1919 г. Кемал Ататюрк пристига от Италия и започва войната, която слага край на Османската империя и начало на турската република. На този ден от години в редица турски градове има военни паради, а и до днес турските младежи маршируват и изпълват със старателно репетирани хореографии стадионите в страната. Военните паради обаче постепенно останаха в историята, а от миналата седмица Турция се отказа и от цялата милитаристична триумфалистика, обграждаща този и други национални празници.
За турската държава, която от почти век насам е изградена върху почитането на въоръжените сили, това е знаменателна промяна. Тя е в тон с останалата част от Европа, където желанието за мащабни и чести военни паради отдавна е спаднало. В предварителната програма на честванията за Балканската война, които българското правителство планира тази година например, има малко военни елементи и много повече възпоменателни събития из страната.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
8 коментара
Те военните и паради ако не правят, какво ще правят тогава? В основата на войската е маршировката!!!!
Това е много хубаво развитие. В свободният свят армиите са съставени от професионалисти чиято работа е да трепят изроди като Осама, Кони, Путкин и тн. За съжаление с Путкин няма да стане, руснаците или ще си обесят техния си Садам или си го заслужават.
Текста е добър. Поздравления за автора.
За 30 годишнината от Девети септември още от април започнахме подготовката за парада.Спукваха ни от маршируване.Имаше един стар полковник,бивш партизанин,който командуваше"Тури ножа!"После онова "Едноо,двее,три!"От ония години досега кой знае какво не се е променило.Може би все още избиваме големите си комплекси от миналото!Твърде бутафорни ми изглеждат днешните паради,представляващи доведената до санитарния минимум армия,от която на практика нищо не зависи и за която службата в нея не е въпрос на дълг и чест,а просто бизнес.
Парадите са квинтесенция на военщината и на бойния дух на една армия. Чрез тях тя демонстрира готовността си да умре за каузата, която са и казали че е правилна и готовността да накара противниците си да умрат.
Понеже вече няма такива каузи няма и паради. Виж след двайсетина години пак ще има паради, но ще маршируват дронове.
[quote#1:"boby1945"]В основата на войската е маршировката!!!! [/quote]
А в основата на икономиката, топенето на чугун...
Мисля, че наистина са излишни големите паради всяка година - колко ресурси само отиват! Не е нужно. Но от друга страна все пак не трябва парадите да изчезват напълно, защото са интересни за публиката и явно са полезни за войниците.
Каквито са народите , такива са и парадите. Като се почне от истеричнита военщина демонстрирана на парадите в Пхенян , където маси от човекоподобни същества искат с маршровките си да стреснат целия свят и се стигне до живописните паради по Шан-з-Елизее.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.