Малка президентска шумотевица в Кайро
Египет ще избира между ислямисти и номенклатурата на Мубарак


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
За първи път от десетилетия насам името на бъдещия египетски президент е неясно. Това ще бъде някое от 13-те лица, които изпълват плакатите и транспарантите в столицата Кайро от няколко месеца. Битката между тях няма да излъчи победител на първи тур, който ще се проведе на 23 и 24 май, и ще се стигне до балотаж. След това обаче новият президент ще управлява едно странно място – без конституция, която да определя правомощията му, и с военен съвет, който не отговаря пред никого. Въпреки тези неясности се очаква египтяните да гласуват масово просто защото от много време насам вярват, че гласът им има значение.
След драматична предизборна кампания, при която по решение на избирателната комисия бяха дисквалицифирани сочените за фаворити кандидати на ислямистите, сега в битката участват малко над десет души. Погледите са насочени към четиримата фаворити (виж графиката) – двама ислямисти и двама светски кандидати.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
2 коментара
" Близо 40 на сто от египтяните живеят под прага на бедността и президентът, който и да е той, ще трябва да се погрижи броят им да намалее бързо."- Красимир Янков
Сигурно 80 % от българите живеят под прага на бедността за Германия ,ама на никой във властта не му пука. Ако има праг на бедността в Европа сигурно процентът е към 65-70. Ама за тук това е нормално. Ние сме в НАТО и ЕС и трябва да сме доволни.
Там е работата, че Учредителното събрание не се занимава с изготвянето на Конституцията - както се казва в статията. То беше разпуснато от съда след жалби, атакуващи репрезентативността му (в него огромен превес имаха ислямистите, нямаше почти никакви жени и много малко копти). Тъй че наистина следващият президент ще управлява, без да се знае какво може да прави и какво не може! Дано успее бързо да се наложи като авторитетна фигура, хунтата да бъде убедена, че е време да се оттегли, и в Египет да започне истинският опит за изграждане на демокрация в арабска държава. Според мен навярно в крайна сметка ще спечели Муса. Лошото е, че е вече много стар и не се знае доколко ще успява да наложи позициите си.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.