Растеж без разцвет
Или защо американската индустрия расте и произвежда всичко друго освен работни места
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Възстановяване, но за кого? Така накратко може да бъдат обобщени новините около американската икономика тези дни. От една страна, идват положителните сигнали за изправянето на крака на индустриалното производство, от друга – за занижени прогнози за ръста на БВП до 1.88%. Докато в. Wall Street Journal съобщава на базата на финансовите отчети за миналата година, че американските компании са излезли по-стабилни от кризата, безработицата си остава на необичайно високо за САЩ ниво.
На фона на вече безкрайните драми около еврото новините от Америка са внимателно наблюдавани за признаци за ново потапяне в рецесия или най-после твърдо тръгване нагоре. Дали сигналите сочат към положителна тенденция е въпросът, който по всяка вероятност ще реши и оставането на Барак Обама в Белия дом за още четири години. Не случайно, когато в първите дни на юни излезе новината, че през май са били създадени само 69 хил. нови работни места и безработицата, вместо да пада, дори леко се покачва на 8.2%, кампанията на противника му Мит Ромни изведнъж набра скорост.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
24 коментара
КОЙТО НЕ ДАВА ЗАПЛАТИ - ОСТАВА БЕЗ ДЕПУТАТИ ! - Костов удари промишлените работници и изхвърча в небитието. Лойто иска да го преизберат създава работни места - гледайте Обама и правете като него! ...идват избори - за демокрацията е много важно да останеш на власт ...
До коментар [#1] от "baj Tan": Къде да ги създават? в полицията?
Прекрасна статия, браво. Неотдавна разбрах, че кризата е научила работодателите в САЩ как и защо да плащат по- малко. falling
Анализ на Huggington Post, който е много подходящ към темата на Капитал, може да прочетете тук:
http://dohodite.com/american_income/median-income-
Това е новата икономика, по- малко и по- високвалифицирани работни места, точно заради това американците учат, вишистите са вече 30% от населението.
До коментар [#4] от "Realist":
Така е, по- квалифицираните изместват другите. И може и броят на заетите да намалее.
[quote#5:"pradinski"]Така е, по- квалифицираните изместват другите. И може и броят на заетите да намалее. [/quote]
По принцип това са завръщащи се от Азия и слаборазвитият свят работни места. Като мебелната промишленост в южните щати, автомобилният ренесанс в Детройт и т.н. Преди седмица четох дори за завод за телевизори с плоски екрани. Това хубаво, производството се завръща, но примерно в завода за телевизори има само 20 работника да обслужват машините, да пишат програмите за тях и т.н.
САЩ имат в момента едно голямо търговско предимство пред Европа и Китай, ниската цена на природният газ.
Работни места не се създават от правителствата, ако има такива то те трябва да са колкото може по-малко.
Работни места се създаат от бизнеса, а правителствата трябва да създават условия за това.
Нищо друго освен условия.
А условията днес са висока безработица, която неможе да бъде понижена, защото може и да не бъде понижавана при тези условия тя е нормална.
До коментар [#6] от "Realist":
2020щатите ще са напълно независими както от нефта, така и от природният газ.
Цените ще се стоварят ниско, а това ще предизвика неочаквани обрати в регионалната политика на Русия, Китай, Иран и Саудитите.
[quote#7:"convince"]Работни места не се създават от правителствата, ако има такива то те трябва да са колкото може по-малко.
Работни места се създаат от бизнеса, а правителствата трябва да създават условия за това. [/quote]
Напълно съгласен, много правилна мисъл, работните места са вторичен, дори третичен продукт на бизнеса. Задачите на бизнеса са да задоволи акционерите и да задоволи обществената нужда (ние живеем в консуматорско общество). Никой няма масово да купува АйПад, колкото и да прекрасен, ако цената му не отговаря на обществената нужда, и никой няма да го произвежда ако не носи печалба на акционерите. Затова се произвежда там където разходите са минимални, с работници или с машини
И за другият пост мисля същото, от мен +++++++
Обама ще бъде преизбран, защото няма друг, който да бъде поставен там манипулативно, просто никой не е съгласен да си гърми патроните в подобна обстановка, а той има подкрепата и на черна Америка и на латино конгломерата.
Бяла Америка може да почака денят когато ще е малцинствена, само след 4 десетилетия, което е едно нищо като времеви показател.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.