

Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Когато питате някого какъв е най-големият проблем на Гърция, ако не първото, то поне второто, което ще ви каже, е администрацията. "Докато тя не се оправи, много малко неща могат да помръднат напред. Това трябва да е нещото, откъдето да се започне. Лошото е, че няма как да стане за една нощ," категоричен е Ник Малкуцис, зам. главен редактор на англоезичното издание на в. Kathimerini.
Сблъсъкът с напомнящата митична многоглава хидра и задушаваща всичко гръцка администрация се оказва шокиращ и за един от служителите на международните кредитори на страната. Поради изборната обстановка в Гърция и деликатността на темата той не иска да бъде назоваван и затова за целите на този текст ще го наричаме с измисленото име Пол.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
11 коментара
Хехе, за мен това четиво е много интересно, но по-любопитното е дали форумните ни колеги-гърци са съгласни с него. Ако не - защо.
Имаше един филм "Бразилия", където Робърт де Ниро го изядоха едни циркулярни документи на подобна администрация...
Даже по-зле отколкото у нас.
Culture Shock! А ние си мислехме че познаваме комшиите.
Дали президента Плевнелиев ще прочете този материал и как би се отразила такава информация на ветото по закона за ВСС :-))
До коментар [#3]
За съжаление, ние уверено вървим по пътя на Гърция. Частният бизнес е удавен в закони и правилници, а подобряване на работата на администрацията и електронно правителство скоро няма да има.
В Гърция президента управлява с декрети, а тука Бойко строява министри и депутати и ни баламосва със сладки прикази в стил Бай Тошо, докато в бюджета зейват все по-големи дупки. Чуждестранните инвеститори ни заобикалят, отворят се само нови кол-центрове в София (поне не е без хич), а една нова кожарска фабрика за автомобилни седалки е представена като индустриална революция.
Дано гърците се оправят по-бързо, та да имат къде да изкарват пари нашите безработни.
Същевременно заради несигурността гърците отлагат плащането на сметки и данъци (бюджетните приходи през май са близо 30% надолу в сравнение с миналата година) и се запасяват с медикаменти и храна, а централната власт бави връщането на ДДС на бизнеса, плащанията към болници и т.н. "Днес правих репортаж в една аптека. Хората си купуват масово лекарства, защото не знаят дали следващия месец ще ги има и колко ще струват", разказва Елинда Лабропулу.
Как прилича на България!
"Публичната администрация, която на практика е всичко в тази държава, е най-голямата пречка, казва Пол. Системата е ужасно бюрократична и скована. В министерствата върхът и дъното не са свързани. Сякаш на хората не е позволено да мислят и някой им е заповядал да не използват мозъка си. Когато поискаш от тях да направят нещо, отговорът е: "Министърът не ми е казал."
Също както в България в момента!
Все едно, че чета за България! Ако не се променим ситуацията у нас след няколко години ще е същата, не е ли ясно на всеки мислещ човек?!
Тази бюрокрация сме я наследили от турско време, всички на Балканите.
само един пример за това как се живее тук в тази система:пристига сметка за ток 400 евро,обикновенно плащам не повече от 30-40 евро,записвам данните и отивам подготвен за бой имайки предвид че идвам от бг,служителката взе сметката,попита колко мисля че трябва да е,казах й след което отговора беше чакайте за следващата сметка,тази я забравяме:)това е само един пример,а грешката беше еинственна за 5 години,това ми прави живота тук доста по-простичък и удобен,познайте ако беше в бг какво би станало?!аз знам от опит:)това е само един от многото примери които мога да дам,системата може да е доста тромава за г-н пол,но онези малки ежедневни неща които правят живота ми тук ме устройват
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.