ЕС обеща на Г-20 да се интегрира и отби критиките
Барозу напомни на критиците на Европа, че финансовата криза започна от Северна Америка
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Въпреки международните притеснения за икономиката на Стария континент Европейският съюз се държа на срещата на лидерите от Г-20 с високо вдигната глава и бранеше позициите си срещу онези, които твърдят, че в момента Европа е най-голямата заплаха за световната икономика. Посланието беше: "Ние решаваме проблемите си. Сега е време вие да решите вашите", пише "Дойче веле".
След победата на консервативната "Нова демокрация" в Гърция ЕС се опита да се върне към нормалния дневен ред на срещата в Мексико. "Резултатът от изборите дава надежда, че в Атина скоро ще има стабилно правителство. Това е важно послание за Европа", каза германският канцлер Ангела Меркел при пристигането си в Лос Кабос.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
12 коментара
Барозу е твърде малоумен. Не е важно откъде е започнала кризата и кой е виновен. Важно е какво правят малоумните бюрократи за да излезе ЕС от кризата. Но те понеже не правят нищо, търсят кой да е виновника.
Брюкселските зелки вън, на боклука, те не работят за хората в ЕС, а за себе си, да си позят тлъстите заплати, бонусите и някой да не им седне на опърдените столове.....
До коментар [#1] от "|":
Не Барозо е малоумен. Важно е не само, откъде тръгва една криза, особено когато това стане система, а и кои кръгове от силни магнати я предизвикват и печелят от нея.
Кризата довела Хитлер на власт също започна от Уол Стрийт, седнаха пичовете да хрупкат пуканки с кока-кола и когато тъпите европейци се обезкървиха дойдоха да си вземат плодовете от богатата жътва.
Барозо е прав, Обама да дава пари за спасяването на Гърция, Испания и тн., да не се прави на ни лук ял.
Китай отпусна 400 млд. € на Лагранж, за Гърция и Еврото. Това искаме и от САЩ.
До коментар [#3] от "СДС":
Когато къщата гори, не се правят комисии да определят как е възникнал пожара. Първо се гаси огъня. Това е, което малоумните европейски бюрократи и Камеркози не схващат.
Цитат от статията: ""Не всички членове на Г-20 са демокрации, но ние сме демокрации и вземаме решенията демократично. Понякога това означава, че ни е нужно повече време", допълни председателят на Европейския съвет."
Тоя нищо не е казал! Та точно невъзможноста ЕС и Еврозоната бързо и ефективно да вземат решения, убиването на навременните мерки в твърде дълги разигравания на дребни държавни интереси (нещо, което в САЩ отделните щати не могат да правят - да застрашават оцеляването на цялата държава чрез вечни ежби заради дребни интереси) е ЕДИНСТВЕНИЯ и най-голям проблем на Европа! И ако кризата е започнала в САЩ, Европа ще се погрижи да не може да се излезе скоро от тази започнала в САЩ криза...
До коментар [#5] от "Станислав Янков":
Много е вероятно просто да не трябва да се излиза. Поне не и западния свят.
Авторът
http://westerntwilight.free.bg/
До коментар [#6] от "Емил Грозданов":
Екзотичните предположения са забано четиво, но ако търсим точна и цялостна оценка - непременно трябва да стъпваме на стабилни фундаменти. Иначе гарантирано няма да познаем.
Гарантирано на политиците много им се иска бързо да се излезе от кризата и да останат на власт по-дълго време, а обществеността да остане преобладаващо доволна от управлението им. Това им желание се сблъсква с личните им интереси, като обслужването на последните налага прехвърлянето на вредите от кризата от едно привилегировано малцинство (всяка държава без изключение има такова) върху мнозинството останали (упоребата на общите данъци за "спасяването" на определени бизнеси, наричани стратегически, в които се наливат мулти-милиарди, докато държавата все "няма" пари за изпълнението на социалните си ангажименти към нуждаещи се и безработни, наливането на напечатаните пари /ликвидността/ в банките, за да печелят последните от лихвите по заемите, дето ще раздадат с напечатаните пари, вместо напечатаните пари да се дадат на всички за директни потребление и множество други подобни примери).
И така - политиците обслужват приоритетно личните си интереси, но много им се иска ако е възможно, по случайност, покрай обслужването на личните им интереси, да се излезе и бързо от кризата! Те определено не мислят специално, как да удължат кризата. Обратното! Надяват се ПРОВИДЕНИЕТО все пак да върне глобалната икономика към растеж, докато те се грижат за личните си интереси.
До коментар [#7] от "Станислав Янков":
Надяват се, НО НЯМА! Точката на пречупване вече е премината и няма връщане назад. Сега вече е ред на други региони от света и народи да развиват и разпространяват своите култури. А при тях определено кредитните системи, лихварството, облигациите, хедж фондовете и др. не са на почит.
Накратко казно икономическите модели, в които финансовата система е в основата на всичко и цялата стопанска дейност ЗАВИСИ от финансовата система са вече отживелица. Завръща се времето в което парите са само средство за преразпределение на ПРОИЗВЕДЕНОТО.
Авторът
http://westerntwilight.free.bg/
До коментар [#8] от "Емил Грозданов":
А! Това с изместването на центровете не е толкова проста работа! То протича за толкова дълго време, че на всеки без изключение могат да се объркат сметките. (Днес нещата не са като някога, когато само едно по-успешно мащабно варварско нашествие може да срине за нула време цяла империя.) Днес глобализацията обвързва всички и когато глобалната икономика се влошава - почти всички се влошават, а пък когато се подобрява - основните икономически играчи също се подобряват (но има и мнозина, които запад и при относителен възход на глобалната икономика).
Що се отнася до финансовата система - тя никога не е била в основата на всичко. В основата на всичко е производството на блага (конкретнте стоки и услуги), което би могло да протича и без финансова система (чрез непосредствената, натурална размяна). Финансовата система е доминираща днес не защото е в основата на всичко, а защото е поддържана посредством оръжията и насилието от заинтересованите от съществуването ѝ. И на всичкото отгоре - финансовата система е одобрявана от огрмното мнозинство (никой не спира останалите да избягват употребата на парите и да действат чрез натурална размяна).
До коментар [#9] от "Станислав Янков":
Аз отдавна съм взел хапчето с подобаващият цвят, а ти вяравй в каквото щеш.
Пиши си в твоя блог и дано на читателите ти (ако разбира се има такива) им се струва поне забавно четивото което създаваш.
Факт е, че не малка част от авторите, чиито трудове използвам в разработване на Изследването, са били държани на дистанция от масовия читател, и дори са били забранени в такива идеологии като болшевизма и национал-социализма, а в същото време голяма част от прогнозите им са се сбъднали.
Никой не те задължава да посещаваш страницата на проекта ми.
Много бих се радвал, в случай че нямаш нищо стойностно за изразяване, да не виждам повече отговори от твоя страна към моите коментари.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.