Зелик: Германия трябва да поеме водеща роля в спасяването на еврозоната
Несигурността не означава, че европейците трябва да дават на гърците каквото те поискат


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Европа трябва да бъде по-решителна в своя отговор на кризата с еврото, а Германия трябва да поеме водеща роля в спасяването на еврозоната. Това заяви в интервю за немското издание Spiegel президентът на Световната банка Робърт Зелик, който ще напусне поста си в края на годината.
Никой не знае, какви ще са последствията от излизането на Гърция от еврозоната, предполагам, че би могло да бъде нещо подобно на фалита на Lehman. Имам предвид, че никой не беше в състояние да предвиди всички вторични трусове от фалита на Lehman Brothers. В някои страни от Югоизточна Европа 30% от депозитите на гражданите са в гръцки банки, но въпреки тази несигурност, това не означава, че останалите европейци трябва да дават на гърците, каквото си поискат. И ако гръцкото правителство заплашва другите, че ще напусне еврозоната, то останалите страни трябва да бъдат подготвени да се справят с такъв развой на събитията.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
10 коментара
Несигурността не означава че европейци трябва да дават на гърците каквото те поискат
===============
едно приказвате ...друго правите...
Поведението на президентът на Световната банка г-н Робърт Зелик доказва, че той не отчита причината за сегашната световна стопанска криза – конкретна държавна финансова грешка.
При сегашни стопански условия с НЕПРИГОДНО за „Незлатни пари” финансово управление, управляващите политици са жертви на държавна грешка и колкото повече работят – толкова по-голям е техния неуспех.
Предпоставката за политически провал е пренебрежение на качества на „Незлатни пари”.
При запазване на причина - ще продължи развитие на стопанска криза.
Спасението от развиващата се стопанска криза е възможно – спира се причината и опасността от развитие на кризата ще е ликвидирана.
До коментар [#2] от "Иван Митев":
за 24 часа, нали?
До коментар [#3] от "bono_vox":
Здравейте bono_vox,
Процесите се развиват във времето.
След начало на ползване на ГОДНО за „Незлатни пари” държавно финансово управление, т. е. след спиране се причината - до 24 часа време опасността от развитие на кризата ще е ликвидирана.
С поздрави,
Иван Митев
Правилно намеква човека, проектът за европейска интеграция и евровизация в този си вид тотално се провали......
Трябва му ре витализация, но не от днешните брюкселски зелки и разни Меркозета, а то печени политици от ранга на Аденауер, Кол, Де Гол и Екхард например... тези разни канцлерки-комсомолки не ги умеят работите....
До коментар [#1] от "BGman1":
Те, брюкселските зелки, няма как и да постъпят иначе, ако спрат да "дават" ще се разпадне статуквото и ще трябва да изчезне самата ЕК, барабар с еврото...
Затова Барозу се похвали че е нялял 4.5 трилиона ЕВРА 2008-2011 с цел стабилизиране на еврото......
Няма наливане, няма евро, няма Барозу, няма Помпой, няма мамин Капкин дупетат.........
Общи приказки!
До коментар [#6] от "boby1945":
Барозу не е налял и 3 евро. Той калкулира общият европейски бюджет, но той е по малко от 9% от тази сума, и не е оригинално предвиден като антикризисни мерки, коментира спасителните евро фондове, но те са 15-16% от тази сума, и не са под негов контрол, а под контрола на съвета на министрите (тоест на държавите членки по отделно, а не на ЕК), и коментира интервенциите на ЕЦБ, които покриват всичките останали пари, но ЕЦБ е отново по скоро под контрола на съвета на министрите, тотално независима от ЕК и ЕП. Така че Барозу, ЕК, ЕП и Брюксел като цяло са никой тук, те не са дали никакви пари, напротив, взели са. Нито са ги управлявали, нито са ги предлагали, нито са имали властта дори да дават идеи. ЕС е все още в изключителна степен сдружение на независими държави. Съветът на министрите (от правителствата на всяка държава) е най-власният орган, и този, който управлява дори след Лисабонският договор, 100% от всички пари.
До коментар [#8] от "Делян Делчев":
Не го усуквай по килифарски, не ти се отдава, а и много сложно и неточно го обясняваш...
Съобщението е цитирам: "From October 2008 to October 2011, the EU Commission granted the incredible amount of EUR 4.5 trillion in State aid to ailing financial institutes." а пък Барозо е пак цитирам: " is the 11th and current President of the European Commission" за да не ти влияя преведи си англицките текстове сам.... по специално ailing financial institutes и потърси връзката със стабилността на еврото..... :-)
Че кой друг има по голяма изгода от запазване на еврото като обща валута, ако не Германия?
За съжаление обаче, номерът няма да мине. Еврото е обречено и сега въпроса е, при всичките тези усилия за съхраняването му, дали държавите ще бъдат готови за момента когато то падне?
Авторът: http://westerntwilight.free.bg/
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.