Защо балканците са толкова нещастни
Хората са загрижени за работните си места, здравеопазването, образованието на децата си и пенсиите. Тези материални тревоги обсебват вниманието им повече от етническите вражди, пише британското списание "Икономист"
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
През последните десетина години социологическите агенции на Балканите зададоха на хората всички възможни въпроси. Когато правят изводите си, експертите изглеждат почти изненадани от това, което са открили, въпреки че хората непрекъснато им го повтарят - като цяло (с изключение на албанците и косоварите, които са по-млади и следователно по-оптимистични) повечето хора на Балканите се чувстват доста нещастни, пише в анализ британското списание "Икономист".
Хората са загрижени за работните си места, за здравеопазването, образованието на децата си и пенсиите. Тези материални тревоги обсебват вниманието им повече от етническите вражди или от желанието да си върнат територия, която вярват, че съседите им са отнели от тяхната държава. Повечето хора имат основателна причина да се чувстват депресирани заради икономиката.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
31 коментара
Глупости на журналисти които се опитват да създават теми от въздух. Дори не е необходимо да си голям познавач на историята за да ти е ясно, че хората на Балканите винаги са недоволствали по една или друга причина. Главната е, че винаги са очаквали някой "голям" (турчин, руснак или американец) да им казва какво да правят. А що се отнася до усещането за "щастлив- нещастен" - много е относително. За африканец в Южен Судан или Сомалия примерно, щастие е през нощта да не дойдат главорези и да изколят семейството ти. За мрънкачите в България пък нещастие е, че нямат последен модел кола и четиристаен в София. Пък нали и учени доказах наскоро, че усещането за "щастие-нещастие" е до голяма степен наследствено заложено. Така че какво заключавал "Икономист" или някое друго вмирисано на мухъл списание е само спекулация.
Абсолютно съм съгласен с колегата по-горе.
Балканите си е място на "мрънкачи".
Всеки каквото и да постигне, все мрънка, все недоволства...
мрънсепшън
Абсолютно съм съгласна с казаното от Zumz!!
Публикувано през m.capital.bg
Гледам някои мрънкат и са крайно недоволни от доклада на Икономист.
Според мен пък има нещо общо с факта, че балканците сме бедни, озлобени от факта и от ширещата се навсякъде корупция, и от перспективата, че в обзоримото бъдеще нещата няма да се подобрят драстично.
Също според мен е свързано с голямото влияние на Русия, което може да направи всеки регион тъжен.
Не, че искам нещо да кажа, ама според мен нещата описани горе имат поне малко влияние над тезата, описана в статията на Капитал/Икон и с истинската ситуация над този толкова изпълнен с драма (не по-добър начин) регион.
През последните десетина години социологическите агенции на Балканите зададоха на хората всички възможни въпроси. - върху данните от които правят изводите си, а не списват анализ просто така!
Мрън-мрън
А, те щото в САЩ били много щастливи пък...
Нещастни сме, защото сме много близо до най-развитите страни и се сравняваме с тях.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.