Свободно падаща държава
Докато избираше президент, Египет остана без парламент. Военните окупираха цялата власт и надеждите от революцията се топят


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Само преди месец Египет изглеждаше готов да извърви донякъде успешно първите си крачки към демокрацията. Страната се сдоби парламент с избори, преминали учудващо без насилие. Той бе доминиран от ислямисти, но въпреки това избран свободно и започна да се учи как да работи. Дори успя да излъчи комисия за създаване на конституция. Враг номер 1 на революцията - Хосни Мубарак, бе осъден на доживотен затвор, а изборите за президент даваха надежди за интересна борба между 5 силни кандидата. Според предварително приетия план, Върховният съвет на въоръжените сили (ВСВС) трябваше да предаде властта в Египет на 1 юли на новия държавен глава, който и да е той. За една седмица всичко това отиде по дяволите.
Първо до президентския балотаж стигнаха представителят на "Мюсюлмански братя" Мохамед Мурси и бившият премиер на Мубарак Ахмед Шафик, като така оставиха много египтяни без реален избор. После тези избори изведнъж загубиха ключовото си значение, защото Върховният конституционен съд обяви парламентарния вот за неконституционен и разпусна парламента. Той пък от своя страна току-що бе назначил след много трудности Конституционно събрание, което да състави нов основен закон и сега статутът на тази комисия е неясен. Военните побързаха да се намесят - първо получиха правомощия от министерството на правосъдието да арестуват цивилни (връщайки в сила извънредното положение), а накрая внесоха и поправки във временната конституция, които им дадоха върховни законодателни правомощия и ги поставиха извън контрола на бъдещия президент.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
7 коментара
Аллах е гъбар а повечето египтяни май са гъби
Индексът за инвестиране в Египет е EGPT
http://finance.yahoo.com/q?s=EGPT&ql=1
Хаосът става все по пълен.
Армията контролира територията на страната, има зад гърба си САЩ, възприема се като закрилник на нацията/т.е. като част от народа/ и има лостовете и парите от управлението на Мубарак, развит туризъм и /в севера/ работеща в някаква степен икономика, за какъв Шейтан /дявол/ да подарят всичко това на Мюсюлмански братя, представлявани и представляващи брадясали чалмалии, които знаят само Аллах Акбар, смятат, че 17 век си е прекрасно място и че като правиш 10 деца някой друг трябва да им мисли бъдеще и храна?!
П.П. Бил съм в Египет, мнението е от първа ръка.
Историята с геометричната прогресия на населението в Африка идва към своя логичен завършек. Другото е временна пушилка, в основата си е бедността, която има за първопричина недостиг на ресурси, които да поддържат това огромно и все още бурно увеличаващо се население. Въпрос на време е да гръмне и Индия, която се плъзга по същия сценарии. Вярно, ислямистите там са доста по-малко, но гладът няма религия.
Някой беше казал, че светът не познава успешни революции...
До коментар [#5] от "misho73":
+1 на Мишо
Горкото момиченце, не ми се мисли какво го очаква в този свят на ислямисти.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.