Новият брой:
Правителство с ГЕРБ?

Големите зелени надежди

Световната екологична среща "Рио+20" не успя да оправдае очакванията

Фокусът на екологичния форум в Рио де Жанейро бе "зелената" икономика
Фокусът на екологичния форум в Рио де Жанейро бе "зелената" икономика
Фокусът на екологичния форум в Рио де Жанейро бе "зелената" икономика    ©  reuters
Фокусът на екологичния форум в Рио де Жанейро бе "зелената" икономика    ©  reuters

Очакването беше голямо. От екологичната среща в Рио де Жанейро през 1992 г., на която бяха взети исторически решения за биоразнообразието и парниковите емисии, минаха цели 20 години. Сега надеждите бяха, че новата конференция "Рио+20", която пак се провежда на същото място, ще очертае плана за устойчиво развитие и намаляване на бедността за следващите 20 години. 

Но струваше ли си чакането? Генералният секретар на ООН Бан Ки-Мун определи форума като "възможност, която се дава веднъж на поколение, да отбележим истински напредък към устойчива икономика за бъдещето". Делегати от над 190 страни, сред които и българският президент Росен Плевнелиев, участваха в тридневния форум, започнал на 20 юни. В него се включиха и много неправителствени организации и представители на частния сектор. Държавните лидери на големите развиващи се икономики като Китай, Индия, Индонезия и Южна Африка също бяха там. Но американският президент Барак Обама, британският министър-председател Дейвид Камерън и германският канцлер Ангела Меркел изпратиха свои заместници и така потвърдиха опасенията, че екологичната среща ще бъде затъмнена от кризата в еврозоната, президентските избори в САЩ и Арабската пролет. 


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
1 коментар
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    dragoslava avatar :-?
    Dragoslava
    • + 1

    Не мога да разбера, казваха, че Дилма милее за околната среда, а пък сега друго става. Корпорациите са по-силни от всякаква идеология изглежда.

    Нередност?
Нов коментар