Балтийският урок за Европа: Просто направете съкращенията бързо
След резкия спад икономиките в трите държави отново растат
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Близо до бивша съветска военноморска база и до рушащ се панелен блок продължава да работи 84-годишна латвийска фабрика за шперплат, която е пример за успешна история, за каквато политиците в Европейския съюз мечтаят в момент, когато Южна Европа е потопена от дълговата криза, разказва Reuters.
Модерна и подредена, компанията е оцеляла в най-тежката според мнозина световна рецесия в модерната история. През 2009 г. 15% от работниците в нея са били съкратени, докато останалите са останали да работят на по-ниска заплата и на 4-дневна работна седмица.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
43 коментара
"Балтийският урок за Европа: Просто направете съкращенията бързо"
Айде да заиграе БАЛТИЯТА!!!
Какво ли ще каже Оланд
Егати примера - страни с безработица от 20%... А работещите на 4 часа... Въобще да се смея ли да плача ли?!? Що за пример е това? Ами нали всички ще спрат да харчат и шперплата ще се наложи да го ядат. Въобще "икономиите" от заетост в национален план не дават много добри резултати. За шперплата може и да е добре, но безработица над 10% е огромен проблем, а да се дава едва ли не за пример за подражание е нелепо.
Балтийските страни са наистина добър пример. Предимно за това как когато имаш свестни хора начело на държавата ти и обществото не е лъгано и манипулирано, как можеш да се измъкнеш от всяка икономическа дупка.
какво ще давате за пример държавиците от Кюрландия, дето общо взети са един файтон хора, при това си имаха образовани хора и прибина промишленост още от времето на цар Николай и СССР....
Пробвайте да разпространите "кюрландския" опит върху Испания или Италия или даже Гърция...
Ако направиш промените бързо можеш да сгрешиш или не, 50 на 50.
Ако ги направиш бавно, можеш само да сгрешиш или да, 100 на 100.
[quote#3:"nqma zna4ka koi"]Егати примера - страни с безработица от 20%... [/quote]
Ама следното си го пропуснал май ? - "ръст от 5.5% през 2001 г. и 6.9% през първото тримесечие на тази година. Безработицата, която беше достигнала до над 20%, сега е паднала до около 16%. " (макар , че ми се струва, че е 2011 а не 2001).
Знаеш ли какво означава 5.5% ръст..- това означава топяща се с 3-4% на година инфлация и много бързо въстановяване.
Би било по-полезно ако Капитал използва собствен кореспондент с малко по-критично мислене, а не механични преводи. Трите Балтийските държави не могат да бъдат пример защото:
- са много малки: 3 заедно имат население по-малко от България
- имат много високо ниво на безработица
- имат значителна емиграция, предимно на млади хора
- банковата им система е предимно в ръцете на солидни и спокойни шведски банки
- имат сериозни проблеми да покажат какво всъщност е конкурентното им преимущество в глобален мащаб
То, много е хубаво да се правят бързи съкращения, ама при реална система за социално подпомагане на безработните. Без такава е просто мафиотщина (всички плащат всевъзможни данъци, когато работят, пък останат ли без работа - държавата ги захвърля на произвола! Можем ли да бъдем ощавени - държавата веднага идва с глобите и със затворите. Ама когато ни потрябва помощта на държавата - ония, овластените лапачи, никакви ги няма! Освен, разбира се, пак да ни вкарат в затвора или дори да ни убият, ако не сме имали друга възможност да оцелеем, освен чрез кражба... Защо да се плащат данъци при това положение?!!!).
Доста спорно. От една страна умаления модел в който се е провел опита е сполучил.Което дава надежди за по-сериозен опит в по-голям мащаб. От друга страна фабрика за шперплат, катоя сравня с фабрика за "Мерцедес"....
Абе, на кантар са нещата...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.