Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
"В този момент Обама се облегна в креслото, вдигна краката си на бюрото в Овалния кабинет и запали пура" - това бе една от първите реакции в Twitter секунди след като Върховният съд на САЩ реши, че здравната му реформа не е противоконституционна. Само на 2 километра от Белия дом в мраморната сграда на съда огромната отговорност за това пое един-единствен човек - Джон Робъртс, председателят на 9-членния съд, който дълбоко се раздели в оценката си с 5 срещу 4 гласа. С неговия глас президентът постигна голяма победа, с която обаче едновременно увеличи шансовете си за одобрение сред демократите и за мобилизиране на разгневените републиканци за ноемврийската битка за Белия дом и Конгреса.
Един решаващ глас
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
41 коментара
Републиканците да го духат. Не може да приемеш за нормално , че ако някой е болен, застрахователят може да му откаже да му продължи застраховката. а точно така беше досега.
Много работа има още, но Обама е герой, ще остане в историята с този закон.
Това е едно от най-хубавите неща, които са се случвали в САЩ през последните години. Браво на Обама. Само , който не е живял в САМ не може да го оцени.
Здравната реформа е страшно необходима на държавата, в която всичко е само бизнес. А здравеопазването от своя страна е кошмарен бизнес, една гнусна игра на източване до максимум на здравните фондове и гражданите (а в някои случаи дори задлъжнавяне за десетилетия напред и/или фалит). От десетилетия здравеопазването в Америка върви в посока - пари, пари, пари и само пари , изоставяйки назад последиците за пациента.
Президентът Обама на финалната права започва да получава подкрепа от важни и определящи институции. Миналата седмица Бен Бернанке посъветва ЕС да се постарае повече за разрешаване на кризата, дни след като г-н Обама беше направил същото изказване и беше получил много остър отговор от Председателя на ЕК Жозе Маноел Барозо "Американците да си гледат тяхната финансова ситуация, защото всъщност кризата е тръгнала от тях". И изказването на Председателя на ФЕД след това наистина прозвуча като подкрепа на вече изразеното становище от Президента. Фактите, заедно с намалелите с 6 хил. от очакваното помощи за безработни могат леко да го приближат до преизбирането му.
Чудесна новина.
Бива, бива пазарна икономика обаче да оставиш човек да умре, само защото не си е направил медицинска застраховка ми се вижда крайно. Разбира се здравеопазването струва пари и затова все пак трябва да се събират средства от някъде. Обама може би е намерил възможния баланс.
До коментар [#5] от "Боян Дуков":
Още по-гадното е, че прекратяват или анулират застраховки, в момента в който някой се окаже тежко болен - причини могат да се измислят много, например, че начина ти на живот предразполага към заболяване, или че имаш наследствено предразположение. Особено, ако се вижда че ще умреш бързо и няма да има време и пари да ги съдиш. Както някой голям икономист беше казал, застрахователите са в бизнеса с неплащането на застраховки :)
До коментар [#2] от "bestbuy":
А кое в Америка не върви в посока пари, пари, пари и само пари?
По принцип съм съгласен с коментарите до сега но трябва да отбележа два проблема:
1. Мотивите на Робъртс основават прецедент който налага лимити върху Commerse Clause и така прави бъдещи социални реформи далеч по-трудни. Оставяйки решението дали да приемат федерални пари за Medicaid като право на индивидуалните щати ще доведе до нула полза за нуждаещи се които живеят в консервативни щати, и
2. Това не е никаква здравна реформа а по-скоро застрахователна реформа която не прави нищо относно най-належащия проблем: надутите цени в резултат от посредничеството на застрахователни компании. Гарантирам на радващите се тук че субсидиите ще бъдат достатъчно колкото за един план с $5,000 или $10,000 годишен дедъктибл който не прави нищо откум превенция (която е един начин да се контролират разходите) освен да пълни джобовете на застрахователя с парите на данъкоплатците. С други думи Робъртс направи огромна услуга на бившите си корпоративни клиенти.
Има и още два потенциални проблема: самия закон беше писан в Сената, и понеже Робъртс заяви че това е вид данък а по Конституцията данъчни закони могат да пишат само в Хауса това оставя една вратичка за още едно дело за неконституалност. Друга вратичка е е че като даанъчен закон може да се отмени с обикновенно мнозинство чрез reconciliation при което филибъстъра не може да го спаси ако републиканците вземат мнозинство и са сериозни относно отмяната на закона. Общо взето се изгубиха сума ти години, нерви, и пари за да се прокара закон който не предлага особено добър достъп до здравеопазване и не прави нищо да контролира цените, и който може лесно да бъде отменен при евентуална републиканска победа. И всичко това понеже Обама и повечето демократи са най-обикновени корпоратисти и неолиберали отдавна купени от застрахователните и други интереси. Вместо да се прокара единственото истинско решение, сингъл пейър, те надминаха дори Рюб Голдбърг като измислиха закон който е прекалено сложен и почти напълно безполезен в старанието си да защитят интересите на застрахователите вместо тези на обикновените хора. Обама не е никакъв герой а просто редовен корпоратист който ни продаде с този закон и още много други. Да върви на м....та си.
АКО ТОВА СТАНЕ РЕАЛНОСТ, ЛЕКАРИТЕ В САЩ ЩЕ ЗАНИЖАТ КРИТЕРИИТЕ.
И сега има лекари, които работят само със засраховки и те са най-зле както професионално, така и материално.
Това са представители на колегията, които немогат да се реализират като авторитет, оборудване и професионални изисквания и затова бачкат на претоварено и през пръсти.
Този закон какъвто и да е той, колкото и да е законен и непротивоконституционен ще работи само докато има криза в управлението на републиканците.
Те ще го премахнат. Защото високата медицина и обслужване не се практикуват на кило.
Това е данък и фирмите няма да купуват застраховки, а ще предпочетат да увеличат заплатата на всеки с парите за глобата и така ще приключат всичко.
Американците, ако този закон се реализира тепърва ще научат що е то социалистическо здравеопазване.
Кабинетите им ще се задръстят от стотици чакащи за безплатен преглед. Докопали се до това право.
Тази претовареност и процедурност ще направят от що годе свестните лекари на средно ниво обединили се в частни практики в същите объркани писарушки приемащи по 50-60 души всеки ден.
Желаещи да се прегледат БЕЗПЛАТНО.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.