Испания ще получи 30 млрд. евро помощ до края на месеца
Мадрид ще има още една година, за да намали бюджетния си дефицит под 3%


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Министрите на финансите на 17-те страни от еврозоната постигнаха съгласие тази нощ в Брюксел за финансовата помощ за Испания, която ще получи за банките си първи транш от 30 млрд. евро в края на месеца, съобщи председателят на еврогрупата Жан-Клод Юнкер, предадоха световните агенции.
"Постигнахме съгласие за политическо споразумение по проекта за меморандум. Ще обявим споразумението през втората половина на месеца и ще изплатим 30 млрд. евро до края на месеца", каза Юнкер, цитиран от Франс прес. Срокът на изплащане на кредитите може да стигне 15 години, добави той.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
10 коментара
Испанците се борят със зъби и нокти и заслужават рамо в такъв тежък момент!Те определено не са като гърците само да чакат на някой друг!
Това не е нищо в сравнение с Гърция, където дълговете и са над 300 милиарда евро.Те доста бързо мисля,че ще успеят да се справят!
До коментар [#1] от "petar_333":
И с какво са го заслужили "рамото"? С имотния си балон, слабите банки, огромните дългове на общините, неадекватен трудов пазар, довел до 25% безработица?
Испанците се борят със зъби и нокти само за едно - да вземат по-евтини нови заеми, за да плащат старите.
"Ние да си вържем гащите, да му мислят децата и внуците."
Изкуството да поискаш - на това всеки в България трябва да се учи от малък, а не да чака да стане ситуацията 'запечена'! Това е естествено.
Винаги трябва да знаеш,кога да си поискаш и кога ще ти дадат!-УРОК НОМЕР 1
До 4 и 5:Това не е безвъзмездна помощ, а са заеми, които трябва да се връщат. Все едно да вземеш от JetCredit заем, с който да си финансираш част от разходите. А после? Лошите чичковци започват да искат собственост срещу дълг.
До коментар [#6] от "mitko11":
Това е заем за който държавата не носела никакви гаранции. Което значи че гаранциите ги носят други държави, най-вече германия, но и италия, която като трета икономика в ЕЗ трябва да осигури 18% от парите в тия фондове. После като дойде време да се спасяват италианските банки, испания ще трябва да осигури 15%. Ако лошите чичковци искаха собственост срещу дълг, гръцките, испанските и португалските и ирландските банки вече щяха да се преустановили съществуването си. Истината е че нищо няма да им се случи на испанските банки след като не си върнат заемите (а те няма как да ги върнат), просто ще се напечатат още пари за да им ги дадат.
Мен ми е интересно какво стана с финландците, дето вдигаха пушилка че ще блокират тия обирджийски фондове.
Това е добра новина донякъде. Но ефект ще има вероятно чак през идната година (ако въобще стане).
[quote#2:"milena_82"]Това не е нищо в сравнение с Гърция, където дълговете и са над 300 милиарда евро.[/quote]
Много бързаш! Почакай малко и Гърция ще ти се види като детска игра, на фона на Испания и/или Италия.
Т. е. заем.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход