(Не) правете като тях
Латвия стигна дъното и отскочи. Но опитът й не е универсален урок за Гърция и сие


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Латвия не е свикнала на такова внимание. Малката прибалтийска държава с население от едва 2 млн. души, която мнозина биха се затруднили да открият на картата, изведнъж е в устата на всички икономисти, държащи да се изкажат за кризата в еврозоната. А балтийският модел е любимият пример на представителите на ЕС и МВФ, когато размахват пръст на Гърция, Португалия, Испания и Италия и се опитват да им докажат, че жестоките икономии работят и след тях има живот.
Отскокът на Латвия и двете й съседки Литва и Естония действително е впечатляващ. Докато почти всички останали в Европа или са в рецесия, или отчаяно се опитват да я избегнат, балтийското трио е на върха в класацията по икономически растеж. Това е резултатът от решителните реформи и устояването на изкушението за отвързване на валутите им от еврото. Така Естония дори успя да влезе в еврозоната в момент, когато това изглеждаше сякаш си купува билет за "Титаник". А Латвия мисли да мине през входа през 2014 г., когато Гърция може още да е на изхода или вече да е от другата му страна.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
27 коментара
че Латвия направи повече структурни реформи.
е тва е трябват реформи не имитации
Добре намалили размера на заплатите на държавните служители с 30 процента.Да видим как ще се отрази подобно намаление у нас.Имам позната учителка,която получава средно 400 лева на месец.Намаление с 30 процента означава 120 лева по-малко-т.е 280 лева.Нека да е 290 лева колкото е минималната работна заплата.Между другото начална учителка е и не дава частни уроци.Е как тази жена да бъде стимулирана да работи?
"Направи много в дерегулацията и се изкачи от 31-во до 21-во място в класацията на Световната банка Doing Business."
На тази класация автор е Симен Дянков, който е от три години на власт (вицепремиер) и България само се забатачи в нея.
Дрън дрън та пляс..... щом безработицата е 16% и хората бягат от Латвия, дитирамбите на Лагард не струват пукнат грош.... Държавата съществува заради долрото на населението си, а не заради класациите на този и онзи......
"Успех", най-сетне една статия, която показва какво означава "успеха"! Безработица от 16% и достигане на размера на БВП от 2008 към 2016! Растяща емиграция и страховит демографски профил на населението... За най-вдървените капиталисти да преведа - това означава, че съвсем скоро социалните разходи ще изядат изцяло кухия растеж от последните години. Знам - тогава ще направим още "реформи" - ще направим пенсиите по 2 лева, а минималната заплата 5 лева за да направим страната "конкурентна". А кой ще работи за 5 лева след като предлагат стократно повече за да косиш ливади само на няколкостотин километра - е да не задълбаваме чак толкова нали :)
До коментар [#5] от "nqma zna4ka koi":
А колко щеше да бъде безработицата, ако не бяха направили тези реформи? Испания отдавна мина 20 процента, гърчулята също, а дъно се не види. По-добре ужасен край от колкото ужас без край.
Няма универсални уроци по икономика в динамична среда като днешната. Всяка страна трябва да играе себе си, така, както от години го правят Австрия, Швеция, Швейцария. Общото между тях е, че имат дългосрочна стратегия за развитие. Някой знае ли каква е нашата?
До коментар [#2] от "kermit":
"...Добре намалили размера на заплатите на държавните служители с 30 процента.Да видим как ще се отрази подобно намаление у нас.Имам позната учителка,..."
от кога учителите в България са държавни служители?
Знаем го тоз растеж,та нали и ние на книга растем :(
До коментар [#6] от "anihilator_jack":
Ами може да провериш - безработицата щеше да е около 10% доходите далеч по-високи, а размерът на БВП щеше да се свива и въпреки това щеше да е с поне 10% по-висок! Виж какви са били показателите преди "реформите"!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.