Еврокризата удря Азия
Ще трябва да намалят зависимостта си от външното търсене и да стимулират вътрешните и регионалните източници на растеж


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Азия започва да усеща влиянието на европейската финансова криза, отчитайки забавяне на растежа в ключови икономики, но регионът все още се надява да остане двигател на световния икономически растеж. Предупрежденията, че дълговата криза в еврозоната и вялото възстановяване в САЩ ще повлекат надолу Азия станаха реалност миналата седмица, когато Китай обяви, че нарастването на брутния му вътрешен продукт (БВП) през второто тримесечие се е забавило до 7.6%, а това е най-слабият темп от три години за втората по големина икономика в света, пише в анализ ДПА.
Икономиката на Сингапур се сви с 1.1 на сто през същия период, до голяма степен заради спад от 6 процента в промишленото производство. Индия, която заедно с Китай предвожда икономиките в региона, също се очаква да отчет свиване на растежа тази година, като Азиатската банка за развитие (АБР) прогнозира, че темпът на годишното увеличение на БВП ще отслабне до 6.5% през 2012 г., което е понижение в сравнение с първоначалната оценка от 7 на сто.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
7 коментара
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
.....вялото възстановяване в САЩ ще повлекат надолу Азия станаха реалност миналата седмица, когато Китай обяви, че нарастването на брутния му вътрешен продукт (БВП) през второто тримесечие се е забавило до 7.6%, .............................
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Еврокризата още един път показа и доказа , че най-нестабилни и най-уязвими са износоориентираните икономики , каквато е например китайската. Апологетите на китайския икономически възход , които имат пред очите си само ръста на БВП и положителния му търговски баланс , не трябва да забравят , че Китай икономически и технологически е стократно по-зависим от Запада , отколкото обратното.
Според мен моделът е сбъркан и еврокризата може само да допринесе за промяната му.
Добър пример е Икеа. Икеа произвежда супер евтино в Китай и после с 500% печалба продава в Европа (и не само). Но това е осъществимо докато в Европа имаме високи доходи.
Но как ще си обезпечим такива доходи ако всеки (като Икеа) си премести производството в Азия?
Немците може и да успяват за сега (защото в Азия още нямат технолгийте), но за колко време ще им стигне барута. По-нискотехнологичните Италия, Испания и т.н. вече гълтат вода.
Има нужда от промяна на модела!
До коментар [#2] от "pzashev":
Ако не знаете огромна част от продукцията на ИКЕА се произвежда в Източна Европа, включително и в България.
До коментар [#2] от "pzashev":
това го правят мнозина, но то не може да продължи вечно. Производството в Китай не може да остане толкова евтино още дълго, а търсенето в Европа и Америка намалява.
Днес Китай е нещо като роб на развитите страни, които живеят на негов гръб консумирайки евтини стоки произведени с робски труд. А печалбите от робския труд отиват отново за финансиране харчовете на 'развитите' - което финансиране е в голяма степен просто подарък, защото дълговете се връщат в обезценяващи се валути. Но Китай едва ли ще остане в ролята на световен идиот още дълго , и тогава за разплутите 'развити икономики' ще стане наистина тежко.
До коментар [#3] от "Stardust": Здравейте! Да, прав сте - след Китай Полша е на 2ро място като страна-производител за Икеа.
Според мен този факт не е в конфликт с мнението ми.
Сега китайците ще видят кон боб яде ли.
До коментар [#4] от "Ментор":
За мен не "ментор" , а реалист +++...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.