В тъмния край на ЕС
България има лош имидж в съюза. Но сега регионът й обещава да го влоши допълнително
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Икария е малък гръцки остров почти до турския бряг в Егейско море. Той има население от само 8 хил. души и е част от гръцката държава от 1912 г. Тъй като тази година изтича 100- годишният договор, който свободната република Икария сключва след балканските войни с Атина, властите на острова решиха да произведат новина, като обявиха, че се чувстват изоставени от гръцката държава и искат да се присъединят към... Австрия.
Това желание за бързо измъкване от югоизточния край на Европа всъщност е разбираемо. След като България продължава да е под наблюдението на Европейската комисия, Румъния изпадна във внезапна криза на демокрацията, а заразата плъзна и до Унгария, изведнъж целият югоизточен пояс на ЕС - от Крит до Будапеща, изглежда прояден изоснови от червеите на корупцията, непотизма и авторитаризма. Разбира се, нито една от тези държави не е съгласна да е в кюпа с останалите. Румъния не е доволна, че изведнъж е на мушката, Унгария - да бъде сравнявана с по-изостаналата си съседка, Гърция пък изобщо не смята, че има общо с балканските си съседи. А България е толкова свикнала да е генератор на лоши новини в ЕС, че някак си приема мълчаливо това, въпреки че очевидно не е банкрутирала като Гърция, нито е в режим на полуавторитаризъм. Всяка една от тях, ако можеше, би гласувала също като Икария да напусне този регион.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
25 коментара
Да се говори за БГ и Румъния като за едно и също нещо е признак на дебилност. Нито по комунистическо време бяхме едно, нито сега. Различни народи, различен манталитет. А това че региона е изостанал е както беда, така и шанс, защото на този фон БГ по-лесно може да покаже добрите си страни. Единствената смислена стратегия за БГ е да не мърда много и да не прави резки движения. Всичко друго иска време и набиване на мисли в клишираните западни коментатори, за които разликата между Иран и Ирак е енда буква, а всички балкански държави са едни и същи, без да могат да ги изброят, дори при наличието на карта пред себе си. Общо взето - да си играем нашата игра, другото е пушилка, ще слегне.
Лош имид за брюкселските зелки? Та това е почти похвала.....
До коментар [#2] от "boby1945": В московския ти поглед?
Рядко ми се случва да се съглася с Кръстев, но за определението 'сал' съм принуден. Реалността го налага.
Аз си свалих текста на този доклад, но досега нямах време да го прочета и осмисля внимателно. Веднага, обаче, прави впечатление датата на следващия доклад - в края на 2013 г. Така няма да повлияе на политическия процес до изборите когато и да са те, но след това ще ги оцени. Новата власт ще има 100-те си дни:)
До коментар [#1] от "misho73":
за теб да се бърка България с Румъния може и да е дебилизъм, но трябва да ти кажа, че средностатистическият западноевропеец не прави особено голяма разлика не просто между Бг и Румъния, но и между източноевропейските държави като цяло. Всъщност, западноевропейците много слабо се интересуват какво се случва на изток от Германия и ако се случи нещо "по-така", то то се случило не в Чехия, Полша или България, а в източна Европа.. Ако някой си мисли, че седят и ни сочат с пръст за нещо конкретно нас българите - много греши. Просто не сме нито достатъчно интересни, нито достатъчно важни за тях. Тъжно, но факт. Между другото, един от най-често задаваните ми въпроси от западноевропейци е "България в ЕС ли е?" Дори един професор ми го зададе този въпрос веднъж.
"Бяхме остров, шегува се Кръстев, сега сме по-скоро сал."
Големите от ЕС си играят с БГ като с малко дете на играта "Член на ЕС"...Защото БГ като малко дете - разглезено и капризно - прирева, че иска ЕС и на големите "родители" не им остана нищо друго, освен да купят на детето един "детски ЕС - играчка"...Сега детето БГ се мръщи и хленчи, че нейният ЕС не е истински, а пък "родителите" чрез разни смешни и общо взето неангажиращи ги кой знае колко докладчета се опитват да представят нещата за истински пред досадното си дете...
Това е ситуацията иносказателно...От нея изходите са два общо взето...или детската ЕС-играчка ще се счупи от постоянното й блъскане в пода (понеже всяко разглезено и недоволно дете блъска играчките си в пода), или детето ще порасне...Първото вече е в процес на случване - навсякъде из детската градина "Балкани" летят евроскептични парченца от бедната блъскана играчка...
Нищо ново под слънцето. Дори и след блестящата защита на цивилизационната достатъчност на Югоизточна Европа от Мария Тодорова на международния английски език. Клишетата не умират лесно...
[quote#8:"043"]Нищо ново под слънцето. Дори и след блестящата защита на цивилизационната достатъчност на Югоизточна Европа от Мария Тодорова на международния английски език. Клишетата не умират лесно... [/quote]
Нищо общо няма цивилизационната достатъчност с демокрацията и модерната пазарна икономика (т.е. включваща честна конкуренция = липса на монополи и картели + ниско ниво на корупция и клиентелизъм).
Китайската цивилизация например си е супердостатъчна от всякаква историческа, културологическа и социологическа гледна точка, ама на никой не му хрумва да смята Китай за демократична държава с модерна пазарна икономика.
Тъжно, много тъжно ми става като чета кои сме, къде сме и какво мислят останалите (западни) европейци за нас...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход