Да обложиш шампионите
Някои страни плащат огромни бонуси на своите олимпийски медалисти, други пък им начисляват данъци върху спечелените суми
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Олимпиадата в Лондон вече е в историята - шампионите са определени, медалите - раздадени, а победители и победени вече пътуват към домовете си.
Извън чисто спортната страна на Лондон 2012, тече и друга надпревара между отделните държави - тя е за възнагражденията, които олимпийските герои получават от своите правителства.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
15 коментара
Нормално - всички страни, които няма с какво особено да се похвалят, насочват цялата пара в свирката... Барем и те бъдат забелязани.
Държавите, в които масовия спорт е традиция, и в която е въпрос на чест да си олимпийски шампион - няма нужда да раздават подобни премии.
В "богати" страни страни в България ще е така, защо нашите шампиони ртазчитат, че като станат веднъж шампион - и това ще ги осигури до живот. Те друго не умеят да правят - и заради 5те минути съмнителна слава за България, държавата е длъжна да ги храни и осигури до живот..
В САЩ спортистите обикновено стават шампиони за да се докажат на себе си и околните, а след Олимпиадите - те избират и друго бъдеще подплатено с хубаво образование и стабилна професия, а не олипмпийска пенсия.
Интересно е да се видят как плащат и на останалите медалисти от Лондон! Добра информация.
Възнаграждения някои държави раздават от Олимпийските комитети,ако има акумулирани.Ние нямаме щото сме строителна площадка.
"Всеки носител на златен медал от Апенините ще получи по 182 400 долара възнаграждение от италианската държава... Това е и най-високата сума, изплащана на олимпиец..."
Нещо са се объркали от CNBC. Азербайджан дава за златен медал по 400 000 маната от държавата и по 200 000 от техния олимпийски комитет. Тоест общо 600 000 маната (почти 765 000 долара по днешен курс). Съответно за второ място дават по 383 000, а за трето - по 192 000 долара.
По интересно е колко пари дават страните за подготовка на спортистите. По време на коментарите на БНТ1 май споменаха, че Великобритания (от държавния бюджет) не е дала нищо. Все пак предполагам, че имат някаква система за насърчаване на висшия спорт. Иначе основата на пирамидата я имат, масовият им спорт наистина е масов.
До коментар [#5] от "Марин":
В САЩ държавата не насърчава висшия спорт. Висшия спорт се финансира от масовия спорт. USA Swimming например има над 300 хиляди члена, членството е около $40 годишно. Отделно имат такси за организиране на състезания и т.н.
[quote#1:"bestbuy"]В САЩ спортистите обикновено стават шампиони за да се докажат на себе си и околните, а след Олимпиадите - те избират и друго бъдеще подплатено с хубаво образование и стабилна професия, а не олипмпийска пенсия. [/quote]
И милионни договори за реклама, защото фирмите за спортни стоки там, имат милиони платежоспособни клиенти... Я си представи Стефка Костадинова, чиито рекорд още не е паднал, какви пари би направила ако беше американска състезателка. А нашите смешници, подариха един автомобил на едни гребци, със златен медал, а после се оказа, че не бил подарен, а бил на лизинг и някой трябвало да го плаща... абе компютрите и компотите
ББ трябваше да обещае по милион за златен медал! Щеше пак да обере овациите, а нямаше никак да се охарчи!
а в Китай как им плащат?
До коментар [#8] от "vassilun":
Хехе, на негово място щях веднага да те назнача за съветник :)
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.