По време на големия инвестиционен бум в началото на миналото десетилетие Джим О'Нийл, шеф на инвестиционното поделение на Goldman Sachs, прикачи закачливия акроним BRIC на четирите най-големи нововъзникващи пазарни икономики - Бразилия, Русия, Индия и Китай. Това стана през 2001 г. Сега обаче О'Нийл промотира нова четворка страни, чиито икономики са с потенциал да изместят по растеж страните от BRIC. Това са Мексико, Индонезия, Южна Корея и Турция, или накратко MIST.
Смяна на лидерството
"Свидетели сме на смяна на лидерството в световен мащаб въз основа на темпа на икономически растеж", казва Пол Кристофър, главен международен стратег на американската банка Wells Fargo. Инвеститорите наляха общо над 67 млрд. долара в акции на компании от BRIC между 2001 и 2010 г. През миналата година обаче, според американската фирма за проучвания EPFR Global, същите тези инвеститори са изтеглили около 15 млрд. долара от тези четири икономики заради охлаждането и забавянето в ръста.
Даването на акроними, разбира се, не е запазена територия. През миналата година например Citigroup въведе CARBS - наименование, идващо от първите букви на Канада, Австралия, Русия, Бразилия и Южна Африка. Групата на тези страни предоставят между 25% и 50% от добива на различните суровини в световен мащаб.
Анализаторите на BlackRock пък излязоха с акронима CASSH, даден на финансово силните икономики - Канада, Австралия, Сингапур, Швейцария и Хонг Конг. По това време излезе и PIIGS (Португалия, Ирландия, Италия, Гърция и Испания), за закъсалите държави в еврозоната, които ще трябва да търсят помощ, за да се измъкнат от дълговата криза.
О'Нийл обаче се противопостави на исканията от страна на някои от брокерите на Goldman Sachs да бъде направен нов фонд, инвестиращ в страните от MIST. Първо, защото вече има такъв фонд, който е инвестирал над 3/4 от активите си в тези четири страни. И второ, защото О'Нийл не иска да остане в историята като човек, който постоянно създава акроними.
BRIC | MIST | |
Индекс Doing business | 117 | 65 |
Брой хора между 20 и 50г. (2010г.) | 1.65 млрд. | 0.26 млрд. |
Размер на икономиката | $ 13.5 трл. | $ 3.9 трл. |
Средно годишен ръст на БВП (2011г.) | 5,8% | 5,6% |
По време на големия инвестиционен бум в началото на миналото десетилетие Джим О'Нийл, шеф на инвестиционното поделение на Goldman Sachs, прикачи закачливия акроним BRIC на четирите най-големи нововъзникващи пазарни икономики - Бразилия, Русия, Индия и Китай. Това стана през 2001 г. Сега обаче О'Нийл промотира нова четворка страни, чиито икономики са с потенциал да изместят по растеж страните от BRIC. Това са Мексико, Индонезия, Южна Корея и Турция, или накратко MIST.
21 коментара
BRIC, MIST, CARBS, CASSH, PIIGS и накрая пак всички сме...FUBAR!
FUBAR?
WTF ?
Да сравняваш икономиките на така наречения MIST с тези на BRIC, могат само далавераджиите от Goldman Sachs (в основата на далаверата със облигациите на Гърция) но това си е тяхна работа....
Но за нас Българите фактите са добре, кеф ти BRIC, Русия на една ръка разстояние, стари приятели с яко присъствие в страната, купуват къщички, продават бензинец, ТВЭЛове, кеф ти MIST Турция още по близо, още по отдавна се знаем, 10% от населението назнайва турски, до Истанбул и 540 км. няма (от София) .....
само че ние сме се обърнал с това си от към отзад и към MIST и към BRIC.... а жалко....
До коментар [#2] от "lonely_ninja":
g_terms - тук може да видиш и другите. :)
Fucked Up Beyond All Recognition - мисля, че е от войната във Виетнам - кратко описание на ситуация от журналист/войник. :) :) :)
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_military_slan
До коментар [#4] от "loyola":
хехе... значи идеално описващо ме мене.
Турците не въвеждат никакви мерки за подобряване на БВП-то си, но за сметка на това получават огромни инвестиции от големи компании като Рено например...Всеки ден пътуват автовози с чисто нови Рено-та покрай Сливен и заминават за Европа...А завода на Рено знаете ли къде е ? В истанбулското предградие известно нам като Сан Стефано...
До коментар [#6] от "georgi14":
А Хонда е на срещуположния изход на Истанбул (към Анкара), Хюндай и Тойота са още на по 50 до 100 км оттам на главния път
PIIGS бе кратко и вече не е актуално, понеже Ирландия е на път да изпревари Германия по разтеж тази и следващите години. Покупвателната способност на ирландците като цяло е по- голяма от немската, да не говорим за "бедните" англичани, французи, италианци, испанци...
Та, отново имаме PIGS, държавите които за няколко десетилетия постигнаха впечатляващи успехи и почти бяха достигнали (Италия по- покупвателна способност през 90- те даже бе надминала Великобритания, Германия и Франция) бившите световни империи построили благоденствието си за векове!
FUBAR, SNAFU и т.н. са от езика на войниците на САЩ от Втората Световна Война.
В този смисъл предлагам да ползваме SUSFU (situation unchanged: still fucked up)
Скок преди реализиране на стратегическата цел: еврочленство?
Високият растеж (5%) на икономиката на Турция е съпроводен с девалвация на валутата им, а от друга страна с високи потребителски цени и съответният висок жизнен стандарт. Естествено този растеж ще доведе до прегряване на икономиката и до надценяване на недвижимите имоти. След това ще последва охлаждане и стагнация, каквато ни е позната в момента в България.
Турция може да си позволи подобно акумулиране на ресурс и увеличаване на обема на икономиката си поради липса на централизиран регулатор, какъвто се явява ЕС. Целта вероятно е наливане на мощности в сектори, които ще теглят цялото им стопанство напред, в случай, че станат част от ЕС.
Настъпващото засушаване ще промени структурата на селското им стопанство и обширни области ще останат с неоползотворен ресурс - слънцегреене. Вносът на медни проводници от България вероятно ще е насочен към реализиране на соларни паркове и подобряване на електропреносните капацитети.