Забравете BRIC, задава се MIST
Мексико, Индонезия, Южна Корея и Турция са на път да изместят по растеж страните от BRIC


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
По време на големия инвестиционен бум в началото на миналото десетилетие Джим О'Нийл, шеф на инвестиционното поделение на Goldman Sachs, прикачи закачливия акроним BRIC на четирите най-големи нововъзникващи пазарни икономики - Бразилия, Русия, Индия и Китай. Това стана през 2001 г. Сега обаче О'Нийл промотира нова четворка страни, чиито икономики са с потенциал да изместят по растеж страните от BRIC. Това са Мексико, Индонезия, Южна Корея и Турция, или накратко MIST.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
21 коментара
BRIC, MIST, CARBS, CASSH, PIIGS и накрая пак всички сме...FUBAR!
FUBAR?
WTF ?
Да сравняваш икономиките на така наречения MIST с тези на BRIC, могат само далавераджиите от Goldman Sachs (в основата на далаверата със облигациите на Гърция) но това си е тяхна работа....
Но за нас Българите фактите са добре, кеф ти BRIC, Русия на една ръка разстояние, стари приятели с яко присъствие в страната, купуват къщички, продават бензинец, ТВЭЛове, кеф ти MIST Турция още по близо, още по отдавна се знаем, 10% от населението назнайва турски, до Истанбул и 540 км. няма (от София) .....
само че ние сме се обърнал с това си от към отзад и към MIST и към BRIC.... а жалко....
До коментар [#2] от "lonely_ninja":
g_terms - тук може да видиш и другите. :)
Fucked Up Beyond All Recognition - мисля, че е от войната във Виетнам - кратко описание на ситуация от журналист/войник. :) :) :)
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_military_slan
До коментар [#4] от "loyola":
хехе... значи идеално описващо ме мене.
Турците не въвеждат никакви мерки за подобряване на БВП-то си, но за сметка на това получават огромни инвестиции от големи компании като Рено например...Всеки ден пътуват автовози с чисто нови Рено-та покрай Сливен и заминават за Европа...А завода на Рено знаете ли къде е ? В истанбулското предградие известно нам като Сан Стефано...
До коментар [#6] от "georgi14":
А Хонда е на срещуположния изход на Истанбул (към Анкара), Хюндай и Тойота са още на по 50 до 100 км оттам на главния път
PIIGS бе кратко и вече не е актуално, понеже Ирландия е на път да изпревари Германия по разтеж тази и следващите години. Покупвателната способност на ирландците като цяло е по- голяма от немската, да не говорим за "бедните" англичани, французи, италианци, испанци...
Та, отново имаме PIGS, държавите които за няколко десетилетия постигнаха впечатляващи успехи и почти бяха достигнали (Италия по- покупвателна способност през 90- те даже бе надминала Великобритания, Германия и Франция) бившите световни империи построили благоденствието си за векове!
FUBAR, SNAFU и т.н. са от езика на войниците на САЩ от Втората Световна Война.
В този смисъл предлагам да ползваме SUSFU (situation unchanged: still fucked up)
Скок преди реализиране на стратегическата цел: еврочленство?
Високият растеж (5%) на икономиката на Турция е съпроводен с девалвация на валутата им, а от друга страна с високи потребителски цени и съответният висок жизнен стандарт. Естествено този растеж ще доведе до прегряване на икономиката и до надценяване на недвижимите имоти. След това ще последва охлаждане и стагнация, каквато ни е позната в момента в България.
Турция може да си позволи подобно акумулиране на ресурс и увеличаване на обема на икономиката си поради липса на централизиран регулатор, какъвто се явява ЕС. Целта вероятно е наливане на мощности в сектори, които ще теглят цялото им стопанство напред, в случай, че станат част от ЕС.
Настъпващото засушаване ще промени структурата на селското им стопанство и обширни области ще останат с неоползотворен ресурс - слънцегреене. Вносът на медни проводници от България вероятно ще е насочен към реализиране на соларни паркове и подобряване на електропреносните капацитети.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.