Държавната подкрепа създава "зомби компании" в Китай
Банките са принудени да финансират бизнеса на всяка цена
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Рискът от появата на "зомби компании" в Китай се увеличава сериозно напоследък, тъй като икономиката продължава да се забавя, но банките са принуждавани от държавата да продължат да финансират бизнеса, независимо колко е печеливш. Това предупреждение отправи пред CNBC бившият главен икономист на Morgan Stanley за Азиатско-тихоокеанския регион Анди Kси.
В стремежа си да се противопоставят на забавянето на растежа, властите в Китай на държавно и местно ниво оказват всевъзможен натиск върху банките да запазят финансирането на бизнеса, независимо от рентабилността. Това от своя страна води до появата на така наречените "зомби фирми" - дружества, които са на ръба на съществуването си, но продължават да работят основно благодарение на държавната подкрепа.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
40 коментара
В стремежа си да се противопоставят на забавянето на растежа, властите в Китай на държавно и местно ниво оказват всевъзможен натиск върху банките да запазят финансирането на бизнеса, независимо от рентабилността.
Хаххаххх - добър ден, Жан Виденов!
Най-много банките да фалират ...
Естествено че Централната власт в Китай няма да позволи "резки" движения при кредитирането на предприятията, те не са брюкселските зелки да подскачат докато насадиха ЕС на пачи яйца...
В икономиката нещата трябва и стават само "бавно и полека".... от юруш няма нужда....
Спокойни и китайския балон ще гръмне ... спете спокойно !
До коментар [#3] от "boby1945":
дааа и после трябвало да спасяваме банките и ни вдигат данъците затова и да се орежат разходите.... бати зелката дето си
След възхода винаги има спад (рецесия) такива са принципите на пазарната икономика. Въпросът е не дали, а кога?
До коментар [#6] от "townboy":
[quote#6:"townboy"]Въпросът е не дали, а кога? [/quote]
Още по важен въпрос е и "КАК"....Китай премина кризата от 2008 спокойно и тихо, дощато ЕС се нахендри с такава скорост, че още не може да излезе от локвата....
Няма принципна разлика между политиката на китайското правителство и действията на ФЕД в щатите, на практика Бернанке прави същото с лихвата по кредитите от 0%.
Разликата е само в това, че "едва" 7.6% е ръстът на китайската икономика за последното тримесечие и това предизвиква ... паниката на оракулите, спад с 0.5% спрямо миналата година. Растежът за 2011 на Китай е 9%, на ЕС и САЩ ... под 1.7%. Ръстът на Гърция е МИНУС 6%.
Виж, ръстът на Русия е 4+%, сравнено с годините преди кризата това прави почти 6% спад. На този фон е очевидно, че Китайската икономика устоява забележително добре.
До коментар [#7] от "boby1945":
Как е известно. Изсипаха над 10% от бвп-то си като държавен стимул. До какво води яката държавна намеса ли? Известно е. Но друго си е да го разбереш от печален собствен опит.
Това се случи в Европа и в България. Банките предлагаха а компаниите взимаха кредити и копуваха оборудване и техника сякаш бумът ще продължи и нараства безкрайно. След слънце идва дъжд а следдъжд слънце. Така е и в икономиката след,подем идва спад, застой и отново развитие и подем.Въпросът е как това да се предвижда и се въздесва за намаляване на циклите на застоя и подпомага отново развитие. Дано Китайците са си направили поука от Европейската криза, защото ако Китайската икономика зацикли преди да са се управили икономиките на Европа и Америка, и стабилизирали банките то ще се стигне до бунтове в Европа и саморазправа с правителства и институции. Народите няма как да понесат и простят на управлявалите ги.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход