Страната, която откри банковите карти с 20 години закъснение
В Мианмар вече могат да плащат с дебитни карти, а скоро и с кредитни
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
First National Bank of Seattle издава първата дебитна карта през 1978 г. Тя е предназначена само за бизнес клиенти с голяма кредитна история в банката. През 1984 г. Landmark въвежда първата национална система за разплащания с дебитни карти в САЩ, като се използва съществуващата инфраструктура за разплащания с кредитни карти. През 1990 г. с дебитни карти в САЩ са били извършени около 300 млн. транзакции.
Азиатската република Мианмар "откри" банковите карти. От днес гражданите на страната вече ще могат да плащат своите покупки, вечеря или пътувания с дебитни карти, вместо в брой, съобщи Reuters.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
10 коментара
"Малката азиатска република Мианмар "откри" банковите карти"
Да е малка, колко да е малка ? Преди се наричаше Бирма, населението й е над 54 милиона, т.е. е на 24-то място в света сред повече от 200 държави !
Територията й също не е от малките - 678,5 хил. кв. км., 39-място в света !
"Тегленето на пари от банкоматите ще бъде ограничено до 1 млн. кията (1152 долара) на ден"
хъхъхъ това общо за всички в държавата ли, или на човек :Р
До коментар [#1] от "БЕЗПАРТИЕН":
Всъщност се казваше Бурма. По-голяма е от България над 6 пъти и е колкото Франция. Но иначе вие си я наричайте малка, сигурно "Капитал" го издавате в Китай и затова така отвисоко...
Хаха! И аз това щях да кажа. Това, че някой в редакцията на Капитал не е чувал за Мианмар или че гугъл транслейта му не е направил правилния превод не го оневинява.
До коментар [#3] от "papad":
До коментар [#1] от "БЕЗПАРТИЕН":
Прави сте. Наша грешка. Оправено е.
Късен им е старта, ама ако решат, ще ни задминат за отрицателно време. Целия регион там се движи на висока икономическа скорост, та може да се изненадаме от резултатите им след 5 години...
До коментар [#3] от "papad":
Да, и така се казваше, но когато учехме география в 6 клас все още я наричаха Бирма, а също така Бирмански съюз ! А столицата й се казваше Рангун, а сега е Янгун :) От Уикипедията преди малко разбрах, че през 1989 г. там са направили "възродителен процес" и са преименовали много от английските наименования на географски обекти на своя си език :)
Поне нямат крадци от карти -скоро ще се зарадват и на меда и на жилото.
Малка, малка.. ама за да имат 1000$ / ден ограничение в тегленето - заплатите ще да са бая по-големи от българските.. Дори в САЩ това ограничение е 300/600$
Не е кой знае какво постижение.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.