

Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
"Тази вечер в Брюксел ще празнуват." Така Геерт Вилдерс обяви в Twitter поражението на своята популистка Партия на свободата и победата на проевропейските формации на предсрочните парламентарни избори в Холандия. И действително вотът в страната на лалетата и вятърните мелници беше приет като втората добра новина за ЕС в деня, в който германският Конституционен съд каза "да" на постоянния спасителен фонд на еврозоната.
Само допреди няколко седмици нещата в Холандия изглеждаха плашещи - водещата партия в проучванията бяха подозрителните към ЕС социалисти, доскоро маргинална формация с маоистки корени и известна с това, че замерва политическите си опоненти с домати. А крайнодесните популисти на Вилдерс показваха стабилни проценти. След флирта си с крайностите обаче холандците върнаха играта в центъра и предпочетоха европрагматизма пред евроскептицизма.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
3 коментара
Честно казано, омръзнаха ми постни статии и коментари в изданията на Икономедия относно избори и публични дебати в богатите ЕС страни, при които са намесени "ЗА" и "ПРОТИВ"
...да си продължа - "за" и "против" ЕС.....Животът не е толкова черно-бял и не може да се впише в няколко партии с усукани имена и платформи. Едно е ясно за Холандия - който и да "спечели" изборите, холандската позиция по отношение на България ще си остане твърда. Следователно трябва да помислим за две неща - или какво трябва да направим и то спешно, за да се промени нещо в отношението им към българите, или - какво изобщо правим в един съюз с холандците. Сегашното е просто някакво неудобно за нас разкрачено положение на консуматорски придатък към ЕС (и Холандия), но толкова малък, че не предизвиква забелязване и уважение дори.
+
е от мен, ако както ми се стори призовавате за национален прагматизъм.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.