Гърция ще получи повече време, но не и повече пари
Международните кредитори дадоха знак, че Атина може да получи по-дълъг срок за постигане на бюджетните цели


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Гърция може би ще получи повече време, за да постигне фискалните цели, които са условия за международната финансова помощ, но не и допълнителни пари. Международните кредитори дадоха сигнали за това в края на миналата седмица, като решението трябва да бъде взето до края на октомври.
Премиерът на Гърция Антонис Самарас, който се опитва да намери изход от продължаващата вече пета година рецесия, поиска удължаване с две години на срока за изпълнение на бюджетните цели. Атина се опитва да въведе мерки за спестяване на още 11.7 млрд. евро, за да остане в еврозоната, но според правителството прилагането им ще изисква поне четири години.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
11 коментара
Днес повече време, утре и повече пари
ЕС ще дават и време, и пари, каквото гърците си поискат - няма измъкване...
Плановете на Гърция са ясни - протакане, за да може да се позабрави последното финансиране и да се иска още. А и за да преглътнат кредиторите още опрощавания на дълга. Две години са много време, ситуацията тогава ще е друга, гърците се надяват, че ще е по-добра за тях от днешната.
Иначе, ако целта на реформите е подобряване конкурентноспособността на икономиката, то забавяне не реформите със сигурност ще тегли Гърция още надолу. Няма никакъв здрав разум в подобни действия, освен подготвянето на последващо опрощаване описано по-горе.
не го виждам как да се увеличи времето без да се изискват допълнителни средства. Как ще се компенсират разходите по фискалната стабилност за удължения период, независимо колко време е?
До коментар [#5] от "plamenhristov5":
Ами вероятно Гърция ще се опита да пласира ДЦК, които ЕЦБ веднага ще изкупи на вторичния пазар. Такива сделки стават когато има политическо въздействие върху инвеститори. Още по-вероятно, когато цялата какфония отмине, ЕЦБ да опрости дългът по държаните от нея гръцки съкровищни бонове. Гърция просто не може да се справи с натрупания дълг, нито може да го управлява.
Да, на опрощаване на дълговете върви. Хитрите гърци в крайна сметка ще успеят да се измъкнат.
Не ме вълнува факта, че малакитата ще успеят да го направят,като могат и има луд да им дава, защо пък да не се възползват.
По скоро е дразнещо, че ние българите виждайки накъде вървят нещата и какви космически суми се раздават под носа ни, не нададем вой до небесата колко сме бедни и как и ние имаме нужда от пари,даже е задължително да се наредим на опашката.Час по час трябва да приплакваме и да хленчим, явно това е номера.Малакитат го умеят това много добре.Явно,колкото си по - послушен и наведен, толкова повече те мачкат в ЕС-то.
Защото инак двойният аршин става очевАден.
Те гърците трябва сами да си орежат разходите час по-скоро, без да чакат някой друг да настоява, "отпускането" на време всъщност уголемява проблемите им.
Условието за португалската отсрочка е ускоряване на реформите и допълнително затягане на колана. Правителството беше отрязало държавните служители и пенсионерите от 13-а и 14-та заплата/пенсия и това покриваше като цяло нуждата от икономии в бюджетния сектор, но конституционня съд го обяви за противоречащо на принципа за равнопоставеност и го върна. Интересно защо никой не каза и дума за крещящата НЕравнопоставеност по отношение на купищата привилегии за държавните чиновници? И липсата на такива в частния сектор!?
Повечето време гърците ще изтълкуват само като разрешение за протакане на ограничаването на разходите. За Антонис Самарас пък ще означава възможност за прехвърляне на горещия картоф на наследника си!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.