Режимите в страните от Арабската пролет отново може да станат диктаторски
Демократичното управление по света отслабва през 2011 г.


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Постигнатият демократичен напредък през 2011 г. в Северна Африка и Близкия изток е много крехък и хаотичните последици на Арабската пролет може да доведат до завръщане на авторитарното управление. Това гласят изводите на новия доклад "Държави на кръстопът" на организацията Freedom House, посветен на демократичното управление по света през миналата година, цитиран от "Ройтерс". Само в Тунис като цяло демократичните институции бележат напредък сред държавите от Северна Африка и Близкия изток, отбелязват авторите на доклада. Подобряването в Египет е минимално, а Бахрейн става все по-авторитарен. Като цяло качеството на демократичното управление се влошава много повече, отколкото се подобрява, в световен мащаб (виж карето). Водещи фактори са влошаване на надеждността на институциите и липса на върховенството на закона в граждански и криминални дела.
Лоша година за демокрацията по цял свят
В Латинска Америка се наблюдава ръст на насилието и организираната престъпност. Тенденцията включва увеличаващо се насилие срещу журналисти в Мексико и Хондурас и растяща намеса на организираната престъпност в електоралния процес в Гватемала и Мексико. В Азия управляващите партии и техните изпълнителни органи превземат властта, особено в Шри Ланка и Виетнам. Свободата на словото е ограничена с оглед на кампаниите срещу медиите в Индонезия, Камбоджа и други страни. В Южна Африка управляващият Африкански национален конгрес доминира все повече сфери и правителството се опитва да ограничи свободата на медиите. В Малави и Уганда има фалшифициране на изборния процес, а в Танзания се увеличава корупцията.Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
9 коментара
Те, тия, не могат да живеят по друг начин! По-важното е да не бъдат допуснати да изнасят диктата си и насам, към България.
Всъщност, като се замислиш каква голяма част от Българите въздишат по Бай Тошовия тоталитарен режим...
Истинската демокрация изисква участващите в нея да не мислят само за йеденье, пиенье и йебанье. А мнозинството от хората не са надраснали това ниво. Това в България, а за арабухите нямам думи.
[quote#2:"Athanatos"]Истинскат демокрация изисква участващите в нея да не мислят само за йеденье,[/quote]
тъкмо ги научим, да не мислят за ядене .. и Истинската Демокрация аха-аха да настъпи .. и те вземат та измрат .. хаха..
Тунис също се включи в протестите и първите жертви паднаха - сигурен сигнал за масовизирането на идеите на фундаментализма от шариатски тип в целия регион. Спекулациите че прехвърлянето и централизирането на властта в ръцете на ислямската теокрация ще ги компроментира в бъдеще е доста опасна, плюс това процесите веднъж започнали трудно могат да бъдат спряни, ако въобще. Мисля че Западът остана надигран на този етап, особено ако процесът се разпространи и в Югоизточна Азия (Малайзия, Индонезия, Бангладеш и т.н.) .
Това, че "Режимите в страните.... да станат диктаторски" не е толкова страшно или неочаквано.
Големия въпрос е до колко и до кога ще могат да запазят предишното си "спокойствие", при това изцяло в интерес на все още господстващия западен монополизъм?!
http://www.ted.com/talks/lang/en/paul_collier_s_ne w_rules_for_rebuilding_a_broken_nation.html
Как може отново да станат дикататорски, като те никога не са били нещо друго? Просто "демократите" ги обявиха за "демократични", защото бяха против стартите им врагове, за да може да им "помагат".
Не демокрацията им приключи, а приятелството им с демократите.
Изключително важно е да се уточни, че представителността на едно управление е само едната и то по-маловажната страна на проблема.
Много по-важното е до каква степен едно управление се намесва в живота на гражданите си!
Ако правителството събира ниски данъци, грижи се за реда и отбранта и е оставило максимална икономическа и лична свобода - начина, по който то е сформирано няма никакво значение за просперитета на гражданите!
Демокрацията не е свещенна крава нито е панацея!
В подкрепа на горното, ще дам примери с държави като Южна Корея, Тайланд, Сингапур, дори Хонк Конг и Япония. В голяма част от времето на техния икомически растеж са били упреквани за политическите нрави, но това не е повляло кой знае колко на просперитета им!
Ключовата дума тук е МОЖЕ!!! Аз пък си мисля, че в бъдеще арабските държави отървали се от отвратителната диктатура на местните корумпирани политици (като Бен Али или Мубарак) ще стават все по-демократични в бъдеще! Положителния пример в тази посока вече го има - ТУНИС!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.