Морска битка с използване на водни струи се завърза близо до островите Сенкаку (Дяоюйдао), за които спорят Япония и Китай.
Според японската брегова охрана около 40 тайвански шхуни, съпровождани от 8 патрулни катера по последни данни, са навлезли демонстративно в района и са се опитали да достигнат до най-големия от островите - Уоцуридзима. Токио смята тази зона за свои териториални води.
На пътя им са застанали катери на японската брегова охрана, които са пуснали в действие водни оръдия. Конфликтът за островите се изостри, след като на 11 септември правителството на Япония купи три от петте острова от частни лица. Това предизвика реакция от Пекин и Тайпе.
11 коментара
Ето, значи, каква щяла да бъде Третата световна... С водни оръдия и водни пистолети! А комунистите какъв апокалипсис ни рисуваха навремето! Ама те нас ако не излъжат, кого ли! Оказва се обаче, че всички оръжия са хиперконвенционални и даже не вредят на околната среда! Пък то целият свят щял да се превърне в един огромен аквапарк! Хуманно... и спортсменско!
Голям спор се завързва за тия камънаци. Сега и Тайван има претенции, предлагам Американския Тихоокеански флот да използва мощта си и да ги потопи!
Войната в САЩ между севера и юга е започнала с церемониален изстрел на оръдие по време на банкет. Богатия Юг не е гледал сериозно на бедния промишлен Север.
Така се започва ...
Дано, ако има престрелка между военните части, да бъде само с водни пистолети...
Докато не се намеси Китай със самолети, могат да се поливат с детски водни пистолетчета колкото си искат....
Никога не съм предполагал че Япония може да спретне такъв глупав и непродуктивен политически ход точно една година след Фукушима и по средата на 10 годишна криза.... ама глупостта по хората ходи, не по гората... казваше баба ми...
Историята на конфликта е, че Япония е придобила тези острови в 1895 г. Същата година, по договора от Shimonoseki, след китайско-японската война, Япония придобива и Тайван..
139
Япония се отказва от Тайван с договора от Сан Франциско от 1951 г. и тогава островите Сенкаку (Дяоюйдао) остават под американско попечителство. Америка ги връща на Япония през 1971 г., по договора за Окинава. След това се установява, че в зоната на островите вероятно има залежи на петрол и природен газ, а освен това околните води се използват и за риболов. Информацията е от:
http://www.bbc.co.uk/news/world-asia-pacific-11341
До коментар [#1] от "BoGry": Не трябваше ли да е с прашки?
До коментар [#7] от "Джон Балкансон":
Не, прашките бяха за Четвъртата световна!
Като семейство Флинтстоун.
Те така трябва да се водят всички войни>
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.