Криза, помощи и сепаратизъм
Разкъсвана от протести и искания за независимост, Испания е все по-близо до вземането на помощ
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Досега кризата в еврозоната само сваляше правителства. Но вече влезе в нова фаза и застрашава целостта и съществуването на цяла една държава.
Испанското правителство, озовало се в челните позиции в битката за спасяване на еврото, сега трябва да се сражава и на още един фронт - този на сепаратизма. Кризата с припламналия национализъм в Каталуния, заплашваща да прерасне в конституционна, е не по-малко сериозна от фискалните проблеми на Мадрид и е тясно свързана с тях. Така случващото се в Испания не само ще определи съдбата на еврото, но и ще бъде наблюдавано внимателно от страни като Белгия, Великобритания и Италия, където също има автономни региони с апетити за отцепване.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
11 коментара
Да издигнеш националистически лозунги по време на икономическа криза е проява на крайно опасен популизъм.
Въпреки оплакванията Каталония печели от наличието на бедна периферия през последните 35 години, както демографски, така и чисто икономически. В момента си вкарват автогол от алчност, но ми се струва че този блъф няма да мине.
Запътили са се към клубът на Гърция...
вече са били там където са се запътили, а едни безумци са потривали доволно ръце мислейки си, че като подкрепят самодоволната немската лудост ще им се размине.
До коментар [#2] от "jokorosic":
Същите настроения властват и в Германия / Бавария. Много баварци (да не кажа почти всички) смятат, че те плащат социалната издръжка на бедните и безработни източни провинции (Hartz IV) и не биха имали нищо против да се отделят в отделна държава, каквато на практика са си.
Напоследък имам чувството, че "Обединена Европа" е само някакъв маркетинг на ниво новините в 8.
[quote#0:"Статия"]Ако регионът ни беше самостоятелна държава, щяхме да бъдем сред петдесетте най-големи износителки в света.[/quote]
Малиииии, в топ 50 в света щели да бъдат, феноменално. Само че нямат ни армия, ни достатъчно вода. Ако станат независима държава доста бързо ще забележат липсата на неща, чието наличие в момента не забелязват. Изобщо, както се казва, каквито проблеми сам можеш да си създадеш никой друг не може да ти причини...
Не разбирам за какво жителите на Каталуния толкова искат да се отделят от Испания.
До коментар [#6] от "Alexx":
Ами за да не хранят останалите бедни " роднини" , не искат да бъдат завлечени в криза , когато могат всъщност да я избегнат благодарение на по-добре структурираната си икономика.
В кризисни моменти, национализмът се проявява най-силно.
Брех, че категорични изводи в тази статия! Авторката да не е таен ковчежник на испанското правителство, или Ландън Скуул ъв Икъномикс е последна инстанция? Питам, защото подобни становища няма да намери никъде в сериозната испанска преса. Единственото сигурно, нещо, което се разбра вчера е, че за банките трябват 40 млрд. евро помощ.
Ако си спомните уроците по история българското възраждане и борбата за независимост са същите - богатите българите не искат централната власт в Истанбул да им събира данъците, да не им дава нищо и да издържат безполезна администрация.
Едва ли в Северна Италия си умират от удоволствие да пращат пари на юняците затънали в мафиотска корупция.
И т.н.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.