Армията опитва да спре "сирийския призрак" в Ливан
Убийството на шефа на разузнаването заплашва да отключи нова вълна насилие в малката близкоизточна държава


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
"Призоваваме всички политически лидери да бъдат внимателни, когато изразяват позициите и мненията си" - това изречение е част от изявлението на ливанската армия от понеделник. Военните използваха изключително категорична и твърда реторика три дни след атентата с кола-бомба, при който загина началникът на службите за сигурност Уисам ал Хасан, и ден след избухването на протестите за искането на оставката на премиера Наджиб Микати. Армията заяви, че ще вземе "решителни мерки", за да предотврати хаоса в регионите с високо напрежение. Освен това в изявлението се казва, че атаките над публични или частни институции представляват "червена линия", чието пресичане ще провокира реакцията на военните "с действия, не с думи".
Нападението в Бейрут от петък може да се окаже най-дестабилизиращата атака в страната от 2005 г., когато беше убит премиерът Рафик ал Харири, коментира агенция Reuters. Има обаче и една голяма неизвестна, която всява страх в населението, запазило спомените от гражданската война през 1975-1990 г., а именно дали това е репресивна мярка или начало на насилствена кампания, дирижирана от режима в съседна Сирия. Мнозина ливанци подозират, че Дамаск опитва да разпространи конфликта и извън границите на Сирия. Протестиращите обвиниха просирийското и проливанско правителство на Микати за провала му да гарантира сигурността и да реагира ефективно на убийството. Микати, сунит, считан от мнозина за нежелаещ да се конфронтира с шиитската "Хизбула", заяви, че е подал оставката си. Тя обаче не била приета от президента Мишел Сюлейман, който го помолил да остане на поста и да предотврати Ливан да изпадне в криза. Ливан, който тепърва трябва да преодолява собствените си религиозни разделения от времето на войната, е прекалено крехък, за да оцелее, ако бъде въвлечен в сирийския конфликт.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
3 коментара
Жалко за тази красива страна, пак са на ръба на конфликта. Изглежда идеята за демократични промени в региона се превърна в платформа за масовизация на фундаментализма и племенните престъпни "милиции".
Очевадно не е бил "най-влиятелният човек в разузнаването", щом не е "разузнал" че ще го свитнат.... но стават грешки, разузнаването е опасен спорт за практикуващите го.... а и не само за тях....
До коментар [#1] от "daskal1":
чакай сега ...
[quote#1:"daskal1"]платформа за масовизация на фундаментализма и племенните престъпни "милиции".[/quote]
то май наистина така .. но пък пропагандата друго говореше.. "демокрация .. Арабска пролет .."
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.