

Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Годината е 2014, мястото е Каталуня - най-новата държава в Европа. Нейният президент Артур Мас се среща с първия министър на Шотландия Алекс Салмънд, който току-що е получил "да" на референдума за отделяне от Великобритания. И е дошъл да проучи опита на домакина си, за да превърне Шотландия в следващата най-нова държава в Европа.
Този сюжет доскоро би звучал като пълна фантастика. Сега вече не се иска чак толкова богато въображение, за да звучи достоверно. Дълговата кризата събуди призрака на сепаратизма и той започна да броди из Европа. И макар засега да е трудно да се каже дали в скоро време по картата на Стария континент ще изникнат повече знамена и край масата за преговори в ЕС ще трябва да се добавят нови столове, националистите са тук и трябва да бъдат вземани на сериозно. Все едно дали намеренията им за отцепване са искрени, или разиграват сепаратистката кауза само за да получат колкото се може повече пари и правомощия от централните правителства.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
26 коментара
Така е, полезен ход на този етап няма никоя от потърпевшите страни, а и никой не мисли за компромиси. Тонът за това е зададен от Еврокомисията с политиката на щрауса - след Барозу, и потоп!
Великобритания е име на остров и Шотландия може да се отдели от него само след природен катаклизъм. Референдумът ще е за отделяне от Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия.
Чехите и словаците се разделиха мирно и тихо, защо да не може Шотландия да се отдели от Обединеното Кралство, а Каталуния - от Испания? Само за Белгия ми е леко неясно, доколкото знам, фламандците искат да се присъединят към Холандия, а френскоговорящата част явно
ще се присъедини към Франция и така Белгия ще престане да съществува като самостоятелна държава.
След епохата на централизираните империи с "Европа на регионите" се върви към сбирщина от маркграфства. Парите като намаляват, апетитите на политиците не намаляват, а центъра като смукне всичко за другите няма - там е проблема! За това София е 2 милиона, а цели региони се гърчат в мизерия без никакъв поминък и е въпрос на време някой да извика, че иска независимо Доброджанско деспотство, независимо Видинско царство или Източно Румелийско княжество за да цуца пари директно от Брюксел, без да минава през София.
Добре че Швейцария не е в ЕС
[quote#4:"bay Tan"]а центъра като смукне всичко за другите няма - там е проблема! За това София е 2 милиона, а цели региони се гърчат в мизерия без никакъв поминък и е въпрос на време някой да извика, че иска независимо Доброджанско деспотство, независимо Видинско царство или Източно Румелийско княжество[/quote]
Паралелите ти куцат от всякъде... Ако се беше информирал или просто беше прочел внимателно статията, щеше да разбереш че сепаратизмът не се заражда в бедни провинциални региони, които били обезкървявани от богатите центрове, а точно обратното. Във всички случаи богатите региони възстават срещу това, че с тяхната работа, икономика и ресурси субсидират и носят на гърба си бедните региони, които се излежават върху тази трансферна система и не правят нищо за да могат да се издържат сами. И заради това на богатите региони им се налага да се лишават от инвестиции и придобивки които всъщност са си изработили.
Та надявам се се сещаш какъв би бил паралелът с България. След като в София се създава близо половината БВП на страната и от там съответно идва една значителна част от данъците, ми се струва че би било редно близо половината държавни разходи и инвестиции да отиват пак там в София. Но това не е така. Подобно е положението по крайбрежната ни ивица, и те могат да поискат независимост защото от там идва основната част от българската икономика извън София и така и те субсидират българските еквиваленти на Андалусия, Сицилия или Валония - тези за които ти говориш...
По принцип сте прав, Каталуня (Каталония) е финансов център на Испания и създава около 9% от националия доход, подобно беше положението на Хърватия и Словения в бившата Югославия. Има и спекулативни положения, като със Шотладия която потенциално бу мигла да използва нефтените ресурси в случай че се договори с останалата част от Обединеното Кралство за изплащане на оборудването и направените инвестиции и покриване на бюджетния дефицит до постигане на профицит. Кризата винаги изостря усещанията и дава почва за нелогични решения базирани на национализъм, и други -изми.
До коментар [#2] от "stanislavr":
Великобритания е и име на държава. Една от двете съставни в Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия. ;)
А я да помислим за малко сепаратизъмче в България. С тая София дето прибира всичките парички и после раздава милостиня... И после стопанският живот бил "концентриран" в "столицата"... ей така, съвсем случайно. Ние не сме виновни, нищо че всичката власт в държавата е в София. О уел, поне метро си построихме с пари по Дунавската стратегия.
Ако Европа стане конфедерация, няма да има такива високоумни дебати и главочесания.
Аман от социализъм и солидарност.
този път заплахата от разпад на ЕС е реална
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.