Незаменима нация, заменим президент
Или защо външната политика на САЩ няма да се промени особено, независимо дали спечели Обама или Ромни
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
За американците е известно, че не се интересуват особено какво мисли светът, когато избират бъдещия обитател на Белия дом. Но светът живо се интересува какво мислят да правят кандидат-президентите, когато влязат там. Особено когато те са по-скоро странна двойка, както е сега. Единият разочарова много надежди за бърза и кардинална промяна във Вашингтон. А честите смени в предизборните позиции на другия пораждат куп въпроси накъде евентуално ще поведе огромната американска военна, политическа и икономическа машина. Краткият списък от предизвикателства, изискващи активното внимание на САЩ, включва глобалната рецесия, напрежението в Близкия изток, смяната на властта и в Пекин и растящото напрежение около ядрените намерения на Техеран.
Фаловете, изхвърлянията и добре премерените трикове, изобилстващи в тази предизборна кампания, допълнително засилиха глобалния интерес. Коментарът на републиканеца Мит Ромни в началото на октомври например, че не иска Америка да поема по пътя на фискално безотговорни нации като Испания, породи страх в Мадрид от загубата на доверие на международните пазари. После дойде гневът, защото правителството на Мариано Рахой всъщност се бори съвсем сериозно с бюджетния дефицит (за разлика от Вашингтон). Същевременно всеки, бил на предизборни събития в САЩ, няма как да не бъде впечатлен от забележително големия брой китайски журналисти. Те, изглежда, са командировани да отразят заплахите на бившия губернатор на Масачузетс, че още в първия си ден като президент ще обяви Пекин за манипулатор на валута. Дори в българските форуми редовно се сблъскват мнения дали Обама или Ромни има по-твърда ръка, особено когато стане дума за Владимир Путин и Русия.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
9 коментара
Аз откога разправям, че във външната политика нищо няма да се промени. Феновете на Обама повтарят как ОБАМА изтеглил войските от Ирак, а забравят да кажат, че планът за изтяглене е от времето на Буш.
До коментар [#1] от "normandy":
Аз искам само да се възроди икономиката , а това няма да стане ако Барак Хюсеин остане в белия дом. А външната политика на Америка е горе-долу постоянна при всички президенти.
[quote#1:"normandy"]Феновете на Обама повтарят как ОБАМА изтеглил войските от Ирак, [/quote]
Не съм фен на никой,ноето е изтеглено от едно място,може да бъде вкарано на друго.Нетаняху е фен на Ромни.Защо ли?След като нищо няма да се промени.
[quote#3:"vjacho"]Не съм фен на никой,ноето е изтеглено от едно място,може да бъде вкарано на друго.Нетаняху е фен на Ромни.Защо ли?[/quote]
Това на кой е фен е без значение, защото ако си мислиш, че Обама няма да помогне на Израел при нужда жестоко се лъжеш, естествено ще се скрие, но ще нареди на воените да пукат. Обама как нареди да се използва армията срещу Кадаф, защото съветниците му казаха, че трябва да помогне на Сарко в първите дни докато неутрализират радарите.
[quote#1:"normandy"] ...планът за изтяглене е от времето на Буш. [/quote]
Планът за изтегляне е част от плана за нахлуване - знаят, че няма да има постоянно гражданство(зелена карта)! Въпросът е, кой колко е предвиждал временно пребиваване?
Реално погледнато, външната политика на правителството на Обама е определено агресивна. Резултатите, някои от който са крайно нежелани, са налице. Осама е мъртъв, но "туитер-революцията" в Северна Африка и Близкия изток реално разшири фронта на действие на ислямистките партии и превърна идеите на АЛ Каида от изолирао явление в национални политики. Обама заяви че не излючва възможността за военни действия срещу Иран при изчерпване на останалите методи на въздействие. Налице е и словоблудието на двамата по отношенията с Китай - никой няма да заплаши реално страната купуваща държавните облигации на САЩ. Предизборна словесна вакханалия.
До коментар [#2] от "Karla Hanneman":
Точно ако Обама остане президент ще се възроди икономиката. Вече видяхме колко зле за икономиката е Ромни когато беше губернатор на Масачусетз. :)
За икономическите пишман-експерти, една статия с графики за предвижданото възстановяване на САЩ и УК, сравнено с реалното възстановяване досега. Накратко, САЩ се възстановява по-бързо от очакваното, докато УК е доста по-зле. Политиката на Ромни е доста близка до тази на Камерън, но дори и по-ограничаваща разходите.
al-recessions-us-uk-update
Разбира се, фактите няма да променят вЕрванията на консервативните фундита :)
http://www.voxeu.org/article/fact-checking-financi
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.