Новите първи лидери в Китай
Си Цзинпин ще стане президент на Китай, а Ли Къцян министър-председател


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Двамата лидери, за които с почти 100-процентна сигурност се знае, че ще заемат върховните ръководни постове в Китай, са Си Цзинпин и Ли Къцян. Произлизайки от различна среда, двамата мъже олицетворяват китайския политически елит днес. Съществуват две групи или по-скоро коалиции в ККП, които се борят за власт, влияние и контрол. Една от тях е позната като "коалиция на популистите" и е водена от все още действащия президент Ху Цзинтао и премиера Вън Дзябао. Другата е "елитната коалиция", която се появява по времето на Дзян Дзъмин.
Двете фракции имат различен социоикономически и географски произход. "Eлитните" са синове на семейства на ветерани революционери или високопоставени чиновници и защитават интереса на китайските предприемачи от добре развитите градове по тихоокеанското крайбрежие. "Популистите" от своя страна идват от по-малко привилегированите семейства и трупат опит в по-малко развитите вътрешнокитайски провинции, пише изследователят Чен Ли от китайския център "Джон Торнтон" в Brookings Institution.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
7 коментара
Всъщност и Си Цзинпин и 彭丽媛 (Peng Li-yuan) са със звания генерал-майор от НОАК. Самата Пън Люаиан постъпва като доброволец - редник в армията на 18-годишна възраст ( НОАК се рекрутира само на доброволен и строго партиен принцип), после със стипендия от НОАК завършва Пекинската консерватория - специалност "Оперно пеене". Запознава се със съпруга си по време на концерт в едно поделение. ture=related ture=related
Самият Си Цзинпин започва кариерата си, като административен секретар в изключително влиятелната Централната военна комисия на ЦК на ККП по времето на Дън Сяопин (баща му е близък съратник на Дън и заедно с него изпада в немилост по време на Културната революция), под чиято пряко ръководство са НОАК, полицията, тайните и разузнавателните служби на страната и която ръководи т.н. "въоръжено крило" на ККП и олицетворява принципа на Председателя Мао "Всеки партиен член е войник, всеки войник е партиен член".
Си Цзинпин е много потаен и енигматичен, което го прави идеален Председател.
Повече за неговата съпруга Пън Люаиан, изключително популярна и обичана в Китай:
http://img3.douban.com/img/musician/large/8065.jpg
http://www.youtube.com/watch?v=g2V3zJVO01k&fea
А това е един от най-големите и хитове в Китай :
http://www.youtube.com/watch?v=FUFUwRQM12s&fea
До коментар [#1] от "appen 13":
+++++++++++++++++++++++++
До коментар [#1] от "appen 13":
Браво!+ и от мен.
А нещо за ,кой застреля Кенеди да имате някъде скътано?
До коментар [#2] от "Zizu": ture=endscreen ture=endscreen
До коментар [#3] от "pruch":
http://www.youtube.com/watch?v=t5q4cL9qZQI&fea
Тя е идел и пример за подражание на тези китайски красавици:
http://www.youtube.com/watch?v=GYAjb7D0VpQ&fea
Благодаря...
pruch, приятеля, кой беше този Джон Кенеди, едно ирландско американче, син на един от най-големите американски фенове на Хитлер. Баща му, посланик във Великобритания в края на 30-те и началото на 40-те г. на 20 в., пророкуваше победа на Фюрера и участваше в сложите анти-британски и про-нацистки комбинации с несъстоялия се британски крал Едуард VIII и прочутата международна куртизанка ( честно казано, откровено американска ку*ве)мисис Симпсън. Същият който като президент започна безсмислената и унизително приключилата война в Индокитай, претърпя поражение в Залива на свинете, чукаше известната и крайно бездарна като актриса, холивудска проститутка Мерелин Монро, създаде Зелените барети и което се изприщваше само при споменаването на Че и Фидел...Някак си не ме вълнува,че го разстреляха като мръсно куче насред Далас...
До #4: Е, май че попрекалихте, колега. "Ирландското американче" все пак беше президент на САЩ и спаси света от самоунищожение по време на Кубинската криза, заедно с Хрушчов. Колкото до произхода му, не са ми известни много българи с доказано аристократично потекло. Ако случайно сте от тях по някякъв тайнствен начин, да не забравяме че племенните аристокрации, прерастнали през робоваделси до феодални, са били по-същество дело на разбойници установили власт над селяните в един регион и достатъчно силни да запазят или увеличат властта си. За Специалните Сили (барети) сте прав, но забравяте да споменете че бе копиран опитът на френските специални служни в Азия (Кампучия и Виетнам) и т.н. Да не бъдем по правоверни от аллаха, а...?
Колкото до Китай, добре се справят хората. Поне това виждам (в момента съм по работа тук).
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.