Един вот въздух
Гърция отново избегна на косъм апокалипсиса. Но без ново облекчаване на дълга агонията ще продължава


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Кратката и опростена версия на историята звучи така - в поредна драматична среднощна сесия парламентът в Атина одобри поредния пакет мерки за икономии. И това би трябвало да отвори пътя за отпускане на поредния транш финансиране от ЕС, МВФ и ЕЦБ, който за пореден път да спаси страната от фалит още в следващите дни (и по-точно до 15 ноември, както предупреждава премиерът Андонис Самарас).
Но в случая с Гърция нищо не е просто и краят на мъките е още далече. Да, правителството успя да прокара реформи, които ще спестят допълнителни 13.5 млрд. евро за две години (виж карето). И ако при следващото важно гласуване в неделя депутатите приемат и предложения бюджет за догодина, Гърция най-вероятно ще получи глътка въздух с дълго отлаганите и животоспасяващи 31.5 млрд. евро. А също така ще е в позиция да преговаря с тройката кредитори за облекчаване на условията по меморандума под формата на две допълнителни години за постигане на заложените бюджетни цели.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
7 коментара
звучи почти апокалиптично
Преди две години Гърция обяви 230 млрд. евро дълг и Европа се скова от ужас. Сега вместо да намалява, дългът стана 360 млрд. евро от непрекъснатото наливане на пари. И край няма да има.
Ясно е че Гърция не може да бъде спасена независимо колко още дълг ще бъде отписан. Просто необходимата индустриална база която би могла да генерира растеж и поеме освободените публични служители липсва. Не е ясно защо Европейските правителства се бавят да признаят този факт. Като че ли е те вече не знаят какво да правят с малакитата и как да излязат от ситуацията сухи.
икономии, опростяване на дългове, реформи и пр. и дълга вместо да намалява, той расте все повече. Гърците да бяха обявили фалит още в началото щеше да е най-добре за тях, ама пусто му кой да ги остави да фалират като на карта е заложено цялото евро, а от там и целия ЕС. . .
Никакви промени , дългът расте, гърците мърморят....
Чист комунизъм... 23 години стигат!
[quote#3:"tsyrvulan"]Просто необходимата индустриална база която би могла да генерира растеж и поеме освободените публични служители липсва.[/quote]
Не е вярно, църволане. Има ги и още как. Там е работата, че никой от гръцките бюрократи не иска да загуби държавната работа за 2000+ евро и да работи за 800-1000 евро при частниците. Ако гръцките политици имаха смелостта да се освободят от стотиците хиляди (а може би и милиони) на държавна хранилка, Гърция отдавна щеше вместо дефицити да генерира излишъци и щеше да си изплати дългове... византийска му работа.
До коментар [#6] от "vasil_jordanov":
В статията си е казано: няма структурни реформи.
С други думи, вместо да намалим броя на гърлата на държавната софра като с това подтикнем освободените да потърсят нова, производителна работа в частната икономика, спомагайки по този начин за увеличаване на бюджета, ние просто държим всички гладни, надявайки се да останат пари за погасяване на дълговете. "Забравяйки" при това, че спестените разходи водят и до по-ниски приходи за частната икономика, т.е. бюджетът става още по-малък, което ни кара следващата година да намалим още повече парите за чиновниците, водещо до още по-слаба икономика и по-нисък бюджет следващата година и т.н. и т.н.
И за какво е всичко това? За да не измислим нова, по-добре работеща система за управление на държавните дела и за да не съкратим известен брой хора? Които дори не пращаме на заколение, а просто - в частния сектор...
А може би просто нямаме капацитет да правим нещата ефективно? Или нямаме топки? Защото не ми се вярва да не разбираме толкова прости неща... а и на големите приказки за пословичния гръцки мързел и наглост просто не ми се вярва.
Та, въпросът е - защо? И докога така... без промени няма да се мине, очевидно е, щом нещата все още вървят надолу.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.