Доклад на ОИСР: Китай ще изпревари САЩ като първа икономическа сила през 2016 г.
Очаква се развиващите се държави да имат по-голям дял от глобалния БВП през следващите 50 години


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Балансът на икономическите сили се очаква драматично да се измести през идните 50 години, като делът на бързо растящите нововъзникващи икономики от БВП непрекъснато ще се увеличава, сочи доклад на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). Различните дългосрочни модели на растеж ще доведат до радикални промени в относителния размер на икономиките. САЩ ще отстъпят първото си място като най-голяма икономика на Китай вероятно около 2016 г. БВП на Индия също се очаква да надмине американския в дългосрочен план. Заедно двата азиатски гиганта се очаква да надвишат БВП на всички държави от Г-7, взети заедно. Страните с бързо застаряващо население като Япония и еврозоната постепенно ще отстъпят пред по-младите страни, като Индонезия и Бразилия например.
Докладът "Поглед към 2060 г.: Глобална визия за дългосрочен растеж" използва модел за прогнозиране на растежа в 34-те страни - членки на ОИСР, и осемте големи икономики в Г-20, които не членуват в организацията. Според изследването средният годишен растеж на световния БВП ще бъде 3%, като ще има големи разлики между нововъзникващите икономики, които ще нарастват с много по-бърз темп, и напредналите държави, които вероятно ще нарастват бавно, а понякога ще отбелязват и спад.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
17 коментара
Продавам успокоителни с бързо действие.
Публикувано през m.capital.bg
До коментар [#1] от "M.I.A.M.I.":
В този форум може да направиш доста добър бизнес...
Учудвам се,че чак към 2016.
2014 е по обективно като година.
Мнения различни от анализи като горния та до 3-та световна, лично мое мнение е, че трябва да работим за по-добро бъдеще, а ключовата дума тук е „работим", което за да се случва, то всеки един от нас трябва да вижда смисъл от труда си. Защо пиша всичко това- поводът е последната част от текста касаеща увеличаването на трудовата възраст за пенсиониране, коментирането на подобни мерки карат не малко от хората да губят и малкото си останала вяра в „системата".
Предвид, че имаме право само на ЕДИН ЖИВОТ мисля, че ако ще опитваме да изградим свят в който да живеем, а не да робуваме, то подобни „решения" не бива да имат място.
"САЩ ще отстъпят първото си място като най-голяма икономика на Китай вероятно около 2016 г."
САЩ 15 трилиона БВП
Китай 7 трилиона БВП
4 години по 10% растеж -> 10 трилиона грубо
4 години по 15% растеж -> 12 трилиона грубо
И пак е по-малко от 15 трилиона... аз не мога да смятам май
До коментар [#5] от "karni":
вземи данните за БВП на двете държави при равна покупателна способност и ще ти излезнат сметките :) Просто са пропуснали в статията да кажат кое БВП точно се има предвид. Е, Китай ще изпревари САЩ и по номиналния БВП, но ще им трябва малко повече време.
"САЩ ще отстъпят първото си място като най-голяма икономика на Китай вероятно около 2016 г."
Поизбързали сте с около 20 години, ама нейсе! Освен ако не очаквате БВП на Китай да расте с умопомрачителните 10%, а на САЩ да намалява със същия процент!
Нека не забравяме, че Китай са болшевишка държава и няма как да не минат през социални сътресения. Държавният им апарат е колосално неефективен и корумпиран, инвестициите са цели 40% от БВП т.е. растежа изцяло зависи от външни фактори, държави като Япония и Корея са постигали по-висок растеж с много по-малко инвестиции и то за период много по-дълъг от 7-8 години.
"Правителствата биха могли да отговорят на това предизвикателство с увеличаване на пенсионната възраст."
А не е ли много по-добре една колкото може ПО-ГЪВКАВА система за наемане на работа?! Колкото може повече позиции да минат на граждански договор, вместо трудов, на работа от домашния компютър, а не в офиса (което ще се отрази благоприятно и на транспортната система, а от там и на енергетиката и "въглеродния отпечатък"), и т. н.. А образованието да се преструктурира максимално към перманентното обучение. Така че всеки да може на ВСЯКА възраст (примерно, между 15 и 80 години) да започне нещо НОВО -- по свой избор?!
Правителства, помислете!!
"Китай ще изпревари САЩ като първа икономическа сила
през 2016 г."
-------------------------
Без да се хващаме за годината, въпросът е: ...след това какво предстои?
Едва ли ни очаква повече свобода и демокрация.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.