Следващият ударен екип на Обама
Президентът е изправен пред ключови назначения във външната политика, отбраната и финансите
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Когато започне втория си мандат начело на САЩ на 20 януари 2013 г., преизбраният президент ще трябва да направи важни рокади в ключови екипи от администрацията си. Държавният секретар Хилари Клинтън със сигурност няма да остане на поста си. Много е вероятно и министърът на отбраната Лиън Панета също да се оттегли. И двата поста са изключително важни, особено в този момент, когато от САЩ се очаква да заемат ясна позиция по редица външнополитически и отбранителни въпроси - ситуацията в Сирия, както и последиците от атентата в Бенгази през септември тази година, който все още се разследва. Проблемът стана още по-деликатен след драматичната оставка заради любовна афера на директора на ЦРУ Дейвид Петреъс.
Освен това две ключови фигури от екипа на Обама се очаква да се оттеглят - министърът на финансите Тимъти Гайтнър и председателят на Федералния резерв Бен Бернанке. Кого ще избере Обама на тяхно място е важно, защото САЩ са изправени пред т.нар. фискална скала. Ако президентът не се разбере с републиканците за намаляване на бюджетния дефицит, САЩ са застрашени от фискална криза, тъй като в края на 2012 г. изтича срокът на действие на някои данъчни облекчения и икономически стимули от времето на Джордж Буш. Ако не се стигне до сделка с консерваторите, САЩ ще се плъзнат по ръба на т.нар. фискална скала, което означава рязко намаляване на дефицита, водещо след себе си и други негативни последици – данъчни увеличения, бюджетни икономии, а оттук и съкращаване на работни места и по всяка вероятност рецесия. За улесняване на преговорите ръководителят на демократичното малцинство в Камарата на представителите Нанси Пелоси остава на поста си, макар че партията й на втори поредни избори не успява да си върне мнозинството сред конгресмените.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
9 коментара
Good riddance на Гайтнър. Но ако Обама се посмелим да предложи Боулс тежко му. Капитал, предложенията му бяха "добре приети" само сред един тесен кръг на милиардери и вашингтонския медиен и коктейлен "елит" който не е стъпвал извън белтуейа с години.
"За Йелин се предполага, че вече знае как да влияе на мисленето на Бернанке" е изречение, което няма никакъв смисъл в контекста. Преводачът си е свършил работата немарливо - тромав и недодялан български език.
За "ударен" екип не знам, но Обама трябва да вземе бързи мерки да успокои инвеститорите. Неясността по данъчната и икономическата политика плаши, DowJones е под 12600, с възможност да слезе до 12,200 (не ми се иска и да мисля за кризисния вариант) а е неоходимо ниво 13,200 за връщане към нормализация. Лари Сандерс беше ментор на Гайтнер, една стабилна икономическа политика и модериране на изборните изхвърляния е крайно и много спешно необходима. Треската се разпространява в глобалната икономика и сиропчетата не помагат.
До коментар [#1] от "mbde":
И аз не мисля, че ще е Боулс, той се изложи много с доклата от комисията.
А Бернанке ще остане поне за още 4 години.
До коментар [#3] от "daskal1":
Съмърс също беше част от неолибералния екип на Клинтън който през 1999-та премахна банковите регулациите въведени от Франклин Рузвелт за да се избегне повторението на великата депресия. Аргумента му: модернизацията на финансовия сектор правели подобни депресии невъзможни и затова требвао да се премахнат регулациите. И естествено 9 години по-късно ни връхлетя директния резултат на дерегулацията, великата рецесия. И вие го искате за ФЕД в името на стабилност и модерация??? Мисля че сте отделяли прекалено много време в попиване на мнението на вашингтонския коктейлен "елит". Само там все още си вярват че Съмърс е някакъв гений.
До коментар [#4] от "|":
Не знам, надявам се че няма да е той. Знам само че той е любимеца на самоназначените "сериозни хора" от белтуея дето не са си и подавали носа извън Джоржтаун от години насам.
Да им изпратим от нашите калинки...
Публикувано през m.capital.bg
Някой да знае нещо по въпроса:
Хиляди американци са подписали петиция за излизане на своите щати от състава на САЩ
след преизбирането на президента Барак Обама.
Петициитe са постъпили от жителите на 20 щата: Тексас, Ню Йорк, Ню Джърси, Северна и Южна Каролина, Алабама, Джорджия, Флорида, Индиана, Мичиган, Тенеси, Луизиана, Кентъки, Арканзас, Колорадо, Северна Дакота, Орегон, Мисисипи, Мисури и Монтана.Авторите на петицията се позовават на Декларацията на независимостта, в която е записано, че "ако правителството започне да налага друг режим, народът има право да му измени и да избере ново правителство".
Исканията за отделяне от САЩ идват предимно от щатите, подкрепили съперника на Обама, Мит Ромни.
Последния път, когато няколко щата излизат от състава на федерацията, е през 1860 и 1861 г., след избирането на президента Ейбрахам Линкълн, след което започва Гражданската война.В този момент вече има петиции от 39 щата при общо 50. Броят на подписалите нараства главоломно с всяка минута.
До коментар [#8] от "benis":
Какво точно те тревожи? :)
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.