Страх и празни джобове в Брюксел

Един странен спор между Еврокомисията и страните от ЕС ще забави средства за България и вещае тежки преговори за бъдещия бюджет

"Приятелите на кохезията", сред които е и България, се усмихваха тази седмица в Брюксел. Другата настроението ще е по-минорно.
"Приятелите на кохезията", сред които е и България, се усмихваха тази седмица в Брюксел. Другата настроението ще е по-минорно.
"Приятелите на кохезията", сред които е и България, се усмихваха тази седмица в Брюксел. Другата настроението ще е по-минорно.    ©  reuters
"Приятелите на кохезията", сред които е и България, се усмихваха тази седмица в Брюксел. Другата настроението ще е по-минорно.    ©  reuters

Отивате да пазарувате в магазина. Плащате с кредитна карта и се подписвате на бележката. Месец по-късно обаче, когато банката ви съобщава, че ще задължи сметката ви, вие изведнъж отказвате да одобрите разхода и казвате, че точно сега нямате пари и бихте искали да спестявате.

Ситуацията в Брюксел в момента следва горе-долу същия абсурден сценарий, като в ролята на клиента са държавите-членки, а в ролята на банката - Европейската комисия. През седмицата пропадна вторият опит на комисията да убеди страните да изпълнят ангажимента си към общия бюджет за 2012 г. и да внесат допълнителни 9 млрд. евро, с които да бъдат покрити вече направени разходи от самите тях по европейски програми. Тъй като всяка страна изпълнява различни проекти и ги сертифицира по различно време, сумите, които имат да получават обратно, варират от почти 2 млрд. за Италия до 400 млн. евро за България. Сред другите програми, които страдат от забавянето на парите, са студентският обмен по "Еразъм" и почти 700 млн. евро извънредна помощ за Италия заради последиците от разрушителните земетресения през май.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

5 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    ruark avatar :-|
    ruark
    • - 3
    • + 23

    така защо се надигат нетните платци:
    1. гръцкият проблем. направи се на гърция рамкова помощ от 130 млрд. пакет. всеки 3 месеца гърция дърпа по 30 млрд. ... оказва се че и той ще свърши и после втори пакет и най накрая може би фалит.
    2 за спасяването на банките в испания и др. се изискват средства...
    3. австрия е нетен плащач и като такъв когато плаща стрикно към брюксел и точно 2, 5 или 2,8 млрд. на година има една клауса от отстъпка коята и се полага от 200 или 300 милиона. брюксел казва забравете пари няма. после на всички нето плащачи искат да им се отрежат аграрните субсидии. обаче има региони в австрия германия където за да се задържи автентичното село и селско стопанство с био продукти се изискват средства за да може качеството на продукта да се запази и дребният селянин да оцелее на базата на концерните които печелят от оборот и повече и по евтина продукция.
    заначи накратко австрия плаща тези пари според правилата, за да получи обратно една част от тях под формата на аграрни субсидии и друга голяма част отива в источния блок. и от там австрииски немски и френски концерни получават поръчки от високотехнологичният сектор, фирми внасящи различни стоки и частни лица купуващи коли, стоки за бита и др. тоест те получават пазари което и за двете страни нето плащачки и получатели е ок.
    но сега средства трябва да отиват за спасяване на банки и държави които имат задължения по целия свят и икономиките им се свиват. пример испания, гърция, португалия, ирландия, италия....
    така че държавите нетоплащачки си плащат по нататък, но договорените субсидии и отстъпки трябва да се спазват.
    и са прави.
    и една такава държава като германия, австрия, холандия, франция ще плаща, плаща и като види както е случая с гърция че няма управия и субсидиите се режат и техните икономики закъсват, ще спрат да плащат и ще пренасочат част от средствата към техните икономики. защото мил си ми мил си ми ама аз съм си по мил......... и са прави

    Нередност?
  • 2
    peaspiring avatar :-|
    peaspiring
    • + 2

    Според една теория, ЕС е създаден за да прикрива силата на Германия и слабостта на Франция. Европейските институции са разсипници на пари, нормално е във времена на криза, всички да посвият разходите, особено тези, които не произвеждат добавена стойност.

    ЕК обаче поиска увеличение на бюджета!!! Бюрократите просто трябва да си припомнят, че са марионетки на Берлин, Париж и Лондон, ще трябва да се задоволят с това, което им се дава. Нещо повече, неефективната обща аграрна политика ще трябва да се посвие.

    Нередност?
  • 3
    rumen525252 avatar :-P
    rumen5252
    • - 4
    • + 2

    Този смешен ЕС няма ли да се разпадне? Превърна се в селски цирк.

    Нередност?
  • 4
    ruark avatar :-|
    ruark
    • - 3
    • + 1

    [quote#3:"rumen5252"]Този смешен ЕС няма ли да се разпадне? Превърна се в селски цирк[/quote]

    Превърна се заради такива държави като НРБ то, гърци и други периферии. преди си беше спокойно и мирно.

    Нередност?
  • 5
    ruark avatar :-|
    ruark

    на този господин ван ромпой. сега върви от среща на среща и се изживява ката някакъв президент.. европа не трябва да е америка. откъде накъде....

    Нередност?
Нов коментар