Доктрината "Азия"
Или защо въпреки завоя към Далечния изток Обама не може да обърне гръб на Близкия


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Символиката беше огромна. Броени дни след като бе преизбран, и само часове след излъчването на новите лидери в Пекин американският президентът Барак Обама се отправи на посещение в Югоизточна Азия. Тайланд, Мианма и Камбоджа – все държави, които не присъстват особено активно на световната сцена, но спокойно могат да бъдат описани като заден двор на Китай. Обама избра именно тях за първата си международна обиколка след спечелването на втори мандат.
Посланието бе ясно – след десетилетие на войни в Ирак и Афаганистан, САЩ се обръщат към Далечния изток. Внимателно планираната дипломатическа инициатива, която трябваше да е знак за ангажираността на Вашингтон в Азиатско-тихоокеанския регион, обаче бе засенчена от отново разгорещилия се конфликт между Израел и Палестина. И държавният секретар Хилари Клинтън бе принудена по спешност да напусне американската делегация и да се заеме с умиротворяването на Газа.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
13 коментара
Името на държавата е Мианмар, а не Мианма! САЩ е империалистическа страна. Усеща заплахата от комунистеския Китай и се стреми към налагане на т.нар "демокрация" в развиващите се страни! Нужни са й нови ниско платени работници и пазари в лицето на Бирма, Камбоджа и Тайланд. След като "изсмука" благата от Латинска Америка, сега се преориентира на Изток.
До коментар [#1] от "ambrozia86":
Амброзията,
Аз понеже живея в Латинска Америка, мога да ти кажа: средно хората тук живеят много по-добре от българите. Проспал си последните 20 - 30 години.
До коментар [#2] от "rumen5252":
Именно, че Латинска Америка отдавна вече не е бедния Юг, затова погледът се насочва към Азия. Ще продължава да се увеличава разликата между много богати и много бедни страни.
Обама е пълен лаик в международните отношения - два изгубени мандата за световната суперсила.
До коментар [#3] от "ambrozia86":
Тъй като те чета, ти хал хабер си нямаш нито от Лат. Америка, нито от Азия, нито от УСА. Освен в България, в коя друга страна си живял повече от 6 месеца? Главната ти информация май е от "Работническо дело", изданието на БКП.
До коментар [#5] от "rumen5252":
Руменчо, живяла съм в САЩ, Холандия, Дания и сега в Германия. Ти ако четеш само това, което пише в медиите и го приемаш за чиста монета, то там ти е грешката. "Работническо дело" никога не съм чела. Поинтересувай се малко от история на международните отношения и тогава спори. Прочети "Края на Западната цивилизация" или "Сблъсъкът на цивилизациите и новият световен ред" на Хънтингтън. Приятен ден! :)
До коментар [#6] от "ambrozia86":
След като си чела толкова много, би трябвало да си прозряла, че интересите, които защитават политиците на високо ниво дори не са толкова национални, колкото корпоративни, нали така?
Не ме разбирай криво, но е ясно, че всяка голяма страна има имперски интереси: Китай, Русия, САЩ... Дори по-малките се борят за влияние на местно равнище - Германия, Турция, страните износители на петрол (Бразилия, Колумбия, Иран, Саудитска Арабия).
До коментар [#5] от "rumen5252":всичко е относително.Но в Латинска Америка са по-простовати,безгрижни хората.И там богатите са малка прослойка,за бедните е много зле,има невероятна престъпност,много повече от България.Добре е че се вдигнаха цените на суровините на межд.пазари.
До коментар [#7] от "КЛЮЧАРЪ":
Напълно съм съгласна с мнението ти! Интересите на корпорациите диктуват националният интерес. Наблюдава се засилен корпоративен меркантилизъм в последните 20 години. САЩ е добър пример за това.
Правилно Обама и САЩ са се ориентирали към Източна Азия! ЕС трябва да направи същото...!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.