Износът е поддържал растежа на Германия през третото тримесечие
Бизнес доверието отчете неочакван ръст през ноември


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Износът и частното потребление са помогнали на германската икономика да постигне растеж и през третото тримесечие, макар и и по-бавен в сравнение с първото полугодие заради ефекта от дълговата криза в региона.
В петък федералната статистическа служба потвърди предварителните си оценки, че растежът на брутния вътрешен продукт на Германия се е забавил до 0.2% за трите месеца до септември. През второто тримесечие на годината БВП нарасна с 0.3%. Разбивката на данните показва, че износът е спомогнал в най-голяма степен за поддържане на растежа, като е нараснал с 1.4% за периода. Частното потребление се е повишило с 0.3%, а държавните разходи – с 0.4%.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
31 коментара
"Износът е поддържал растежа на Германия през третото тримесечие"
Аз пък мислех, че са магистралите... или пък стандартът "Стара Планина".
Дааа, по данни на ЦРУ (прословутата фактбук) средния иконом. растеж на Германия от 1999 до 2011 година е 1.3%, на Великобритания и Швейцария - 1.5%, Холандия - 1.4, Португалия - 0.6, Дания - 1.1, Италия - 0.4%, Франция - 1.3%, Средно за ЕС от 2004 до 2011 - 1.3%, Япония - 0.9% (99та-2011).
Най-ниският растеж на СССР за цялото му съществуване е 1.8% за периода 1981-1985 година, пак по данни на ЦРУ, които се считат за най-надеждни, макар и към тях да има критика че са занижени.
Изводите оставям на вас.
До коментар [#2] от "kihano":
Да помня ги тези доклади, лично работех по тях докато бях в ЦРУ.
До коментар [#2] от "kihano":
Печелиш жълта фланелка за най-тъп коментар.
До коментар [#3] от "slon":
mp;l=en Трябва само средно да пресметнеш. Надявам се знаеш как се прави. СССР http://en.wikipedia.org/wiki/Era_of_Stagnation аз имам книгата която е цитирана под номер 39 и там си има доводи и цитирания на изследвания относно растежа на СССР в сравнение на този на САЩ и защо данните на Канин не са верни.
С отричане на фактите и/или фалшификацията им далеч не се стига. Данните мой човек са публично достъпни http://www.indexmundi.com/g/g.aspx?v=66&c=gm&a
Та вярванията приказките и медийната митология е едно, данните и фактите се оказват друго.
До коментар [#4] от "marker":
Би ли се уточнил! Коментара ми просто излага цифри от надежден източник. Какво имаш против тях? Или имаш нещо против извода който си си направил, благодарение на тях!
Ще се уточня.
Прочети малко Икономика, за да не сравняваш краставици с чушки. Кой икономически растеж сравняваш? Знаеш ли че има дългосрочен, конюнктурен, потенциален, равновесен, номинален и реален такъв. Ще ти дам жокер: Номинален икономическия растеж е растежът, установен по текущи цени, който е настъпил при изменението на физическия обем на благата и цените.Реален икономическия растеж е растежът, установен по постоянни цени, настъпил в резултат на изменението само на физическия обем на благата. Ако за една държава имаш номиналния, а за друга - реалния, как ще ги сравниш?
Знаеш ли, че ако подбера манипулативно подходящи параметри и цифри, мога да ти изкарам, че между 2000 2010 г. Северна Корея има по-голям растеж от Южна!
Е, затова ти дадох жълтата фланелка.
До коментар [#6] от "kihano":
горният пост е за теб
До коментар [#7] от "marker":
Айде да не преоткриваме топлата вода. В линка който ти дадох пише за кой растеж става дума, ама явно не си го чел. В книгата (ако си сръчен можеш да си я смъкнеш от интернет) има подробни сравнения със САЩ, който има малко по-голям растеж от СССР тогава. Изследването е траяло доста дълго, правено от достатъчно добри специалисти и числата за САЩ преставляват реалния растеж на САЩ (този по текущи цени е почти 3 пъти по-голям). Така че сравнявам едни и същи неща, като специално за СССР съм взел оценките считани за най-добри, не съм си ги измислил аз. Сори ако разбивам някои от илюзиите ти.
До коментар [#8] от "marker":
Поправка, линка гледъм съм пуснал до "slon" в коментар 5, а не до теб. Та явно не си го чел но става дума за растеж на реалния БВП.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.