Когато учителят е добър готвач
Economist Intelligence Unit подреди 40 образователни системи в класация по качество


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Образователната система в България е по-добра от тази на съседите й Гърция, Румъния и Турция, но изостава доста от тези на други бивши социалистически държави като Полша, Чехия, Словакия и Унгария.
Това е изводът от разпространената във вторник годишна класация The Learning Curve 2012, създадена от Economist Intelligence Unit и използваща собствена информация, както и такава от Pearson (собствениците на Financial Times Group) и международни организации като ООН.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
22 коментара
ДПС правят всичко възможно да ни промият мозъците и да станем част от турската образователна система;
Сорос и ко - правят всички възможно да ни промият мозъците и да станем част от всеобщшата циганска необразователна система, с елементи на кретенизъм;
Мутрите и Телезизиите правят всичко възможно Биг Брадър и Златките да станат част от началното образование...
В така среда трудно се намира път към истинското познание и бъдещето.....
"Културата може да се променя. Отношението на обществото и ценностите около образователната система влияят повече за успеха или провала й, отколкото самата тя може да постигне за себе си. Нужна е подкрепа за позитивните и борба с негативните нагласи."
Прави ми впечатление, че все повече нови методи в образованието в България се търсят и тестват. Като http://www.khanacademy.org/intl/bg например. ;)
"Ако извън училището няма позитивна реализация на постигнатото, имате сериозен проблем. Например, когато обществото възхвалява като знаменитости хора, които едва четат."
В България това е проблемът.
Образованието е единствената "панацея"! Индивидуално родителите трябва да търсят най-доброто за децата си и това ще се претвори като натиск на обществото върху държавата. След "промените" се срина дори и средното образование в България (висшето не бе на ниво и преди). Все пак има добри средни училища, но образователното министерство има много предизвикателства: учебниците са неразбираеми и скучни за учениците, учителите не са "Възражденци" и имат нужда да се хранят (заплати), а вероятно сме дуржавата-шампион по брой на "университети" на глава от населението! Повтарям се, но образованието е единствената панацея! (Не случайно Финландия е на върха на класацията.) Кой добре образован циганин ще тръгне да краде? Кой добре образован човек ще се взриви в автобус, за да убие десетки други със себе си?
Професията учител в България означава и възпитател, а това според мен не е много правилно. Много е трудно едновременно да преподаваш и да правиш забележки. Поне в началните паралелки трябва да работят двама души, единия добрият учител, който приятелски спечелва уважението на децата и отделен възпитател (не толкова приятелски настроен), който коригира неподходящото поведение в клас. Тогава може да говорим за учители, а не "даскали".
Едно пояснение към горенаписаното мнение. В Холандия, дори на учителите е забранено да възпитават, само да преподават.
Затова Холандия е в топ 10.
така в тази връзка ето едно клипче, което показва с какво се занимават децата след училище в България; http://www.frequency.com/video/x/54726931
Истината ще ви направи свободни. (Ев.Йоан 8:32) |
От качеството на мат'риала се вижда на какво дередже сме - калинки с фалшиви дипломи, висшисти на всяка крачка, а реализация - нула.
Христо Стоичков - министър на образованието.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.