Игра за пълно мнозинство
Ако управляващите в Румъния не спечелят абсолютна победа на парламентарните избори, страната вероятно ще изпадне в поредна политическа криза


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Неравна борба
В една политическа система, доминирана от бивши агенти на държавната служба за сигурност Securitate и от бизнесмени, натрупали състоянието си след падането на комунистическия строй през 1989 г., кандидатът за депутат Юлиан Крачун изглежда като изключение. Ако той бъде избран на 9 декември, 34-годишният IT експерт ще бъде първият инвалид, който ще влезе в румънския парламент, пише в блога си The Economist.Първата задача на Крачун ще бъде инсталиране на специална платформа за повдигане на инвалидни колички на мраморното стълбище на гигантския румънски парламент в столицата Букурещ. Но неговата кандидатура не е свързана само с трудноподвижните хора. "Уморен съм от това да виждам как мнозинството млади румънци нямат модели в живота си, нямат воля и никаква мотивация да правят нещо с живота си", казва Крачун. Той също така се занимава с мотивационния проект StartEvo, в който взимат участие известни артисти, журналисти и предприемачи, които разказват историите си на успех и предлагат менторство за млади румънци, които имат бизнес идея или неразкрит талант. Ако бъде избран за депутат, идеята на Крачун е да разшири тази инициатива в национален мащаб.
Противникът на Крачун, който е член на партията "Гражданска сила", "защото е най-малкото зло", е Дан Войкулеску от управляващия Социаллиберален съюз на премиера Виктор Понта. Войкулеску притежава големи румънски медии и е бивш кадър на Securitate и състоянието му възлиза на 650 милиона евро. Той е съден за корупция и пране на пари, но използва хитрина, за да избегне присъдата. По-рано тази година той се отказва от депутатското си място, за да бъде предадено делото му на друг съд, а ако бъде избран, ще има второ прехвърляне.
"Започнах с почти нула шансове. Той е един от най-богатите румънци, а аз съм нормален човек. Той има хиляди служители, аз имам хиляди приятели. Той притежава 40% от румънските медии, аз имам страница във Facebook", казва Крачун и добавя: "За щастие (…) не може да ме атакуват. Не съм бил член на Securitate, не съм работил за държавата, не съм крал." Допитванията на общественото мнение показват, че партията на Войкулеску ще вземе 60% от вота, а тази на Крачун 17 на сто.
Последните социологически проучвания в Румъния сочат почти сигурна победа за управляващата лява коалиция на парламентарните избори на 9 декември. Дори и това да се случи, новият кабинет трябва да бъде назначен от президента Траян Бъсеску, срещу когото бе предприет неуспешен опит за импийчмънт от премиера Виктор Понта през лятото. Враждата между двамата вероятно отново ще хвърли страната в политическа нестабилност във време, в която тя има нужда от единство, за да си върне доверието на международните пазари и да получи пореден заем от Международния валутен фонд в началото на следващата година.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
3 коментара
Положението в Румъния е тежко,но и нас това ни чака другата година на изборите!
До коментар [#1] от "petar_333":
В България, разликата е, че президента НЕ назначава министър -председател. Избира го Събранието. За това криза от този(на Румъния) характер не може да има тук.
Но от друга страна, ако беше заложена в конституцията такава възможност, и при читав и президент, това би довело до един вид надзор на дейността на министър председателя и предсрочните избори биха били почти избигнати, или пък силно народно недоволство би било "туширано", чрез елегантна смяна на първия във власта, а с него и кабинета. т.е. това е една възможност за избягване на избори, но и за скрити и/или явни преврати и всичко това е свързано с качествата и моралните характеристики на президент с такива правомощия.
До коментар [#1] от "petar_333":
Да не ги мислим румънците - има с какво да ги догоним. За разлика от нас са много по-напред с доходи, инфраструктура, икономика и селско стопанство. Може да нямат магистрали, но като цяло пътищата им са в много по-добро състояние от нашите. Селата им са пълни с млади хора. Тази мизерия, която имаха допреди 5-6 години вече не съществува...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход