Удължаване без смисъл
Протоколът от Киото ще действа за ЕС и други държави до 2020 г., но големите играчи се отказаха от тях


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Международните усилия за общи усилия за намаляване ефекта от човешката дейност върху глобалното затопляне се увенчаха с горчив успех в края на климатичната среща в катарската столица Доха. Въпреки че Протоколът от Киото, с който редица водещи икономики се задължиха да ограничат емисиите на вредни газове в атмосферата, бе удължен до 2020 г., други се отказаха от него. Така на практика да намалят вредните газове се съгласиха страни, които отговарят за едва 15% от общите емисии, а големите икономики няма да участват. Най-голямото постижение на годишната конференция, организирана от ООН, бе подготовка на платформата, която до 2015 г. трябва да изготви глобален договор за ограничаване на емисиите след 2020 г. Преговарящите обаче изразиха недоволство, че срещата в Доха няма да има никакъв незабавен ефект върху глобалното затопляне във време, в което според много специалисти то се забързва още повече.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
10 коментара
На развитите държави извън ЕС не им се плаща, особено с отрицателното отношение в САЩ към ООН, а Китай и Индия се декларират като "развиващи се" за да избегнат регулиране.
През зимата-период на печките с въглища, Пекин е обгърнат от смог, особено крайните квартали.
Чини ми се, че му се вижда края на това "глобално затопляне".
Е, ше си намерят друг начин да цоцкат пари, ама поне време ще мине.
Препоръчвам книгата на Йордан Янков "Глобалната лъжа". Там е о обяснено подробно за измамата, наречена "глобално затопляне" (как са фалшифицирани "научни" изследвания и т.н.).
"Вероятно ще тръгнем към покачване с 3, 4, 5 градуса по Целзий на глобалната температура, въпреки че се бяхме разбрали за покачване от 1.5 градуса, за да подсигурим оцеляването на островите", казва представител на малките държави, цитиран от Би Би Си.
За съжаление има хора, които вярват, че могат да контролират глобалните температури на планетата...
Доста е вероятно в бъдеще да наблюдаваме не глобално затопляне, а глобално застудяване. Какво ще се случи никой не знае със сигурност, защото климатът на Земята е сложна нелинейна динамична система и затова е трудно да е прогнозира.
Не е "Удължаване без смисъл"! Напротив с много смисъл е за ЕС. Най-малкото да има работа за брюкселските зелки да претакат от пусто в празно и в следващите осем години.... :-)
До коментар [#3] от "Валентин":
целта на чиновниците от "глобалното затопляне" не е да узнаят бъдещето, това е скъпа и сложна работа, а да се изхарчат едни парета.... и да има чиновническа заетост в следващите 8 години... и в ЕС сиренето е с пари, нал тъй?
Цитат: "Основната задача на изминалите разговори е била "разплитането на дипломатическите спагети", в които са се превърнали климатичните разговори...."
У наше село на това му окаме свински чЕрва...., а разплитането им е безсмислено. Или както казват браточките - "въртиме тук едни паре"...
"Вероятно ще тръгнем към покачване с 3, 4, 5 градуса по Целзий на глобалната температура, въпреки че се бяхме разбрали за покачване от 1.5 градуса, за да подсигурим оцеляването на островите", казва представител на малките държави, цитиран от Би Би Си.
тия хора не знаят къде се намират, това градусите за нищо ги нямат, смятат че са в състояние да променят климата с 2 подписа и няколко милиарда , това вече е идиотщина
Политическите мижитурки, видимо, не стават за нищо! Нямат воля дори за предотвратяване стопяването ледените шапки на полюсите и предизвикването на невиждан глобален потоп, ние сме тръгнали да чакаме от тях къде по "дребни" и по-сложни за изпълнение неща, като да съставят и поддържат хармонична и хуманна форма на обществено устройство. Форма без войни, с грижа за нуждите на цялото общество, с конкуренция, но не зверска и в интерес на малцина състоятелни и властни, както е сега, ами рационална и с направляване в насоките от интерес на цялото общество и на природата и т.н. Иде време на пренаселеност, драматични войни и разрушителни природни катаклизми в добавка (за да не скучаем само с войните). Чакат ни интересни времена...
Впрочем, тъпата Европа отдавна трябваше да въведе екологично мито върху вноса от всички държави, които не са приели изискванията, възприети от Европа. Мито или такса, което да няма нищо общо с търговското такова и ако има обичайно търговско мито - екологичното мито да се налага допълнително и отделно. Така индиректен принос в полза на антивъглеродните мерки ще имат и държавите, които са отказали да участват директно в тези усилия.
До коментар [#9] от "Станислав Янков":
Много добра идея.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.