С оголени нерви
Повечето анализатори са оптимисти, че догодина световната икономика ще има ръст. Но той е по-анемичен, неравномерен и несигурен, отколкото ни се иска
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Прогнозите са рискован, но търсен бизнес. Особено по време на криза и най-вече в края на годината.
Решихме и ние да се включим и на следващите страници да ви разкажем как ще се развива световната икономика през идващата 2013 г. Най-лесното решение би било да съберем прогнозите на няколко международни институции и глобални банки, да сметнем средното и да ви кажем - очаквайте растежа да е горе-долу толкова. Но ползата от това упражнение е съмнителна. А ако трябва да се спрем на едно число, което да ви опише ситуацията, то е 0. Към толкова клони вероятността нашата изкомпилирана метапрогноза (или която и да е друга) да се сбъдне.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
64 коментара
"Досега наложеният модел на тотално затягане на коланите превърна над половината от младежите в страни като Испания и Гърция в дългосрочно безработни. А това рискува да прерасне в цяло изгубено поколение."
Затягането на коланите е неизбежно, колкото и да се отлага.
Всъщност майките и бащите на тези младежи трябва да намерят смелост да признаят, че те самите изконсумираха и ипотекираха бъдещето на децата си. Те не само точиха системата дълги години, но и изкривиха системата на образование и трудовия пазар.
Сега младият човек не е адекватно образован, няма от кого да бъде ориентиран и няма възможност да се бори за работни места. Честито на мама и тати, които ще си имат говорещ домашен любимец доживот!
А, ама света нямаше ли да свършва? :D
Добра статия .
Някои се опитаха да оправдаят финансовата криза с така нар.закръгляне на числата.Единично погледнато + или- стотинка не е проблем и закръглена също,но в милиарди пъти?Може да се замислим.
Следвоенното поколение"Бейби бум" изяде бъдещето на децата си!
При нас затягането на коланите,без реформи в нито един сектор,доведе до финансова стабилност,с която финансист № 1 се гордее.Основната тежест падна върху населението,което в следващия бюджет трябва да внесе близо 80 % от приходите като косвени данъци.
Тази сутрин приятел сподели,че освен всички харчлъци по свързването на бензиностанциите с НАП,са ги удостоили и с една нова услуга:Създали са комисия,която да обикаля бензиностанциите и да прави проверка на нивомерите,срещу скромната сума 1500 лева,която се фактурира на момента,независимо че за поддръжката им имаш сключен договор със сервизна фирма.
Нашите борят кризата,като борят нас.
До коментар [#1] от "КЛЮЧАРЪ":
+++++++++++++++++++
Само едно мога да допълня - ВСИЧКИ млади хора придобоха измамното чувство че са специални избрани за някакви велики дела. А не за здраво бачкане, както техните родители, пра-родители и така до първия човек.
И ако някога това е били чувството на младата аристокрацията т.е на 5% от хората, сега 95% се чувстват родени за богат живот без усилия.
Е няма как това да продължи вечно, просто няма толкова ресурси на тази планета.
До коментар [#6] от "vjacho":
Айде посмалете - в българия брутните данъци са най-ниските в европа, държавата преразпределя под 40% от БВП. Във франция, Германия е над 60%, представете си какви са данъците.
А за вашия приятел с бензиностанцията много се радвам че най-накрая данъчните му стъпиха на врата - 20 години е лъгал с оборота ( и аз имам приятели с бензиностанции !!!). Защо чак сега се въведоха връзката с данъчните, нивомери и сие ?!?. Във Сърбия тия неща ги направиха преди 10 години!!!
[quote#8:"m17"]Айде посмалете[/quote]
Посмалявам веднага: 71.2 % са косвените данъци в новия бюджет.В страните за които говорите са между 30 и 40 %.
Към Сърбия може да добавите и Албания,за други напреднали държави нямам информация.
До коментар [#8] от "m17":
Той под всички икономически новини защитава "честния" частник.
Просто не му е изгодно да си спомни, как допреди 8г "касов бон" беше обидна дума за бай Ганьо-търгашина.
Статията е много добра, изключително широко обхваща зависимостите между процесите в икономиката и очертава точно, ясно и разбираемо проблемите. Особено добре е упоменат проблемът с намесата на държавата в икономиката и как политическите трусове се превръщат в икономически. Също така много ясно е показано, че тези политически вмешателства изкривяват пазара и сметката накрая идва при нас, данъкоплатците.
Ще ми бъде много интересно, ако поне веднъж месечно попадам на статии и анализи с икономическа насоченост от авторите.
Поздравления.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.