САЩ избегна фискалната пропаст, но трудните решения предстоят

Републиканци и демократи тепърва трябва да се споразумеят за бюджетните съкращения и тавана на дълга

Веднага след гласуването в Конгреса, президентът на САЩ Барак Обама се върна на Хавай, за да довърши семейната ваканция
Веднага след гласуването в Конгреса, президентът на САЩ Барак Обама се върна на Хавай, за да довърши семейната ваканция
Веднага след гласуването в Конгреса, президентът на САЩ Барак Обама се върна на Хавай, за да довърши семейната ваканция    ©  Reuters
Веднага след гласуването в Конгреса, президентът на САЩ Барак Обама се върна на Хавай, за да довърши семейната ваканция    ©  Reuters

Драмата с т.нар. "фискална пропаст" в САЩ свърши окончателно късно във вторник, когато Камарата на представителите одобри сделката с президента Барак Обама за увеличаване на данъците на най-богатите американци. Споразумението, което преди това мина през контролирания от демократите Сенат, беше гласувано в долната камара на Конгреса с 257 гласа "за" и 167 "против". Законът обаче мина основно с гласовете на демократите, като много републиканци гласуваха против, с което подкопаха авторитета на партийният им говорител Джон Бейнър, който водеше преговорите с Обама.

"Днешното решение е основано на принципа, че дефицита трябва да бъде намален чрез методи, които са балансирани", коментира президентът Обама, цитиран от Financial times. Сключеното в последния момент споразумение обаче засяга само данъците, като отложи решението на най-трудните бюджетни решения с няколко месеца. "Преди да започнете да наливате шампанско, за да полеете сделката, си спомнете, че веднага след гласуването в Конгреса започна отброяването до началото на следващата криза", коментира Дейвид Роткопф в сп. Foreign Policy.


Архивът на "Капитал"

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

25 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    raimond avatar :-?
    Meister Eckhart
    • + 15

    fiscal cliff най- после правилно преведено като фискална пропаст , а не скала

    Нередност?
  • 2
    info111 avatar :-|
    info111
    • - 8
    • + 8

    Синхуа: САЩ отиват към "фискална бездна

    02.01.2013 13:22; 24 часа онлайн

    Въпреки постигнатото в последната минута споразумение за избягване на "фискалната скала" САЩ се приближават към "фискална бездна", коментира китайската държавна агенция Синхуа, цитирана от Ройтерс.

    Споразумението, което продотвратява данъчните увеличения за повечето американци без най-богатите и отлага автоматичното орязване на обществените разходи, бе одобрено от Камарата на представителите.

    Въпреки това Синхуа смята, че Щатите вървят към "бездна, от която никога не могат да излязат". Агенцията подчертава по-големите бюджетни предизвикателства, пред които са изправени американските законодатели.

    Като единствената световна суперсила САЩ очевидно не са Гърция. Но икономиката и здравият разум не лъжат. Хората или правителствата могат да харчат твърде много за известно време, но просто не могат да живеят на взето назаем благосъстояние завинаги, се казва в коментара.

    Според Синхуа американският държавен дълг от близо 16,4 трилиона долара, или над 100 процента от БВП на страната, е основното предизвикателство за Вашингтон. На фона на "фискална бездна" в Щатите дълговата криза в Европа изглежда като "обикновено хълцане".

    Китай е силно заинтересован от стабилност на американската икономика, коментира от своя страна Ройтерс. Азиатската икономика притежава валутни резерви в размер на 3,3 трилиона долара, като над 70% от тях са инвестирани в САЩ, вкл. в американски ценни книжа. Освен това основна част от китайския износ е предназначен за Щатите.

    24 часа

    Нередност?
  • 3
    dekster avatar :-|
    КЛЮЧАРЪ
    • - 5
    • + 3

    "Kickin' the can down the road"

    Това е всичко, което постигнаха републиканци и демократи за пореден път.
    http://www.beaufortobserver.net/datedimages/2013/01/01/11258Agvu2A0C123.lg.jpg

    Нередност?
  • 4
    adze avatar :-P
    adze
    • - 5
    • + 22

    Няма икономика в света която да желае рухването на американската ! Ако САЩ загубят само 25-30% от възможностите си , десетки големи икономики в света ще умрат ! И китайската ще е първата сред тях !

    Нередност?
  • 5
    info111 avatar :-|
    info111
    • - 6
    • + 2

    Last week the Treasury Department formally announced it has run out of borrowing capacity, and it's employing emergency measures that give it two more months of room. This announcement wasn't a surprise, but it highlights the importance of the debt ceiling. Ratings agencies could downgrade the outlook for U.S. debt to negative on the news.
    Timothy Geithner said the Treasury must undertake "extraordinary measures" in order to buy more time before defaulting on loans.
    The key here is uncertainty. Unless there is a deal to extend the debt ceiling and some credible progress towards longer term fiscal reforms in this country, we can expect Washington to be a drag on stock prices in the 1st quarter of 2013 — even if a fiscal cliff deal is done. The reason is simple: The political circus will be back in town in February as they argue over the debt ceiling.

    Публикувано през m.capital.bg

    Нередност?
  • 7
    tarator9 avatar :-|
    tarator9
    • - 10
    • + 7

    Най-належащия проблем на САЩ не е държавния дълг, а слабия растеж.

    Нередност?
  • 8
    daskal1 avatar :-|
    daskal1
    • - 3
    • + 9

    Естесвено е Синхуа като орган на ЦК на Китайската компартия да пише по този начин, нещо като статиите в Работническо Дело или Правда преди 25 години. В същото време Китайската държава инвестира в Американски държавни облигации и се опитва да се намести в местни производства в САЩ, така че особени промени тук не се наблюдават.
    Иначе палиативноторешение прехвърля проблемите на държавния дефицит и свързаното орязване на бюджета на следващия Конгрес, където републиканците имат сложната задача да настояват за орязване на социални програми и едновременно запазване на военните разходи. Демократите разбира се имат проблема да кажат откъде ще се финансират реформите в здравеопазването и да намерят отговора за евентуалното нарастване на държавния дълг с 4 трилиона през следващото десетилетие. Повишаването на данък приходи за семейства с общ доход от 112000 (съдбата класа) със средно 100-150 долара на месец също няма да е много приятно. Февруари обещава да бъде доста интересен в политическо и бизнес отношение.

    Нередност?
  • 10
    boby1945 avatar :-P
    boby1945
    • - 5
    • + 5

    До коментар [#7] от "|":

    Именно за да не се секне въобще растежа (както стана в Испания и Гърция и накъдето върви Германия) и това решение за управление бюджетния дефицит прието от Конгреса на САЩ ..."Днешното решение е основано на принципа, че дефицита трябва да бъде намален чрез методи, които са балансирани", коментира президентът Обама,
    Ако беше Меркелица просто щеше да отмени данъчните облекчения от времето на Храстчето, както си е по закон и на принципа че не можеш да "харчиш повече, отколкото печелиш"!
    И нарастването на БВП на САЩ за 2013 нямаше да е къде 3.0-3.5% а по скоро 1% каквото се очаква за Германия през 2013....
    "If not for the fiscal cliff, I think we'd probably be looking at GDP growth in the order of 3 or 3.5 percent next year," ..... подробности тук: http://www.reuters.com/article/2012/11/15/us-economy-poll-usa-idUSBRE8AE1AI20121115

    Нередност?
Нов коментар