Заложническата криза в Алжир повдигна въпроси за радикализирането на региона
Събитията показаха, че конфликтът в Мали може да се разпространи
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Заложническата криза, разиграла се в алжирското газово находище "Ин Аменас", завърши с финален щурм на алжирската армия и смъртта на най-малко 23-ма заложници и 32-ма ислямисти, а продължилата няколко дни драма повдигна въпроси за сигурността на ключови находища, привлекли немалко чуждестранни инвеститори.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
6 коментара
Вековна работеща стратегия при беден и необразован народ - налагане страх чрез масов терор и подхвърляне по някое бонбонче за изпиране на лицето!? Нищо по-различно не правят мафиите в Латинска Америка!?
Сполучливо заглавие! Действително, относително стабилната обстановка в западната част на ислямският свят е нарушена. От къде е дошла "заразата" (въоръженият отряд, който напада Ин Аменас)? Имайки предвид близостта на границата с Либия - много вероятно от "революционна Либия". Може да се издигне версията, че точно тези терористи, преди няколко месеца са били "борци за свобода" срещу режима на Кадафи. Колко бързо "добрите момчета" стават лоши!
Кризата не започна Кризата на 17 януари, а започна когато Оланд набута франсетата колонизатори в Мали..... в опит пак да гепцат националните богатства на страната....
Биха им шута в 1960, но новата администрация на Франция явно не знае близката си история...
Нищо ще я научи!!!
Ще бъдем принудени от реалността да ускорим изграждането на самостоятелен и ефективен военен механизъм на ЕС. Французите започнаха,ние (ЕС) ще приключим.
Като няма фашизъм има ислям...,или е едно и също...
Алжир от много години води борба със сепаратисти и ислямистки терористи. Това обяснява и нежеланието на властта да допусне външни сили в решението на кризата със заложниците, както и ликвидирането на терористите (от които само трима са алжирци). Ислямизацията на региона е факт от който няма къде да се денем, както и факта че бившите колониални държави са пред много деликатна ситуация когато искат да помогнат в бивши колонии. Странно, но ситуацията ми напомня за ролята на социалистите и Леон Блум в Първат Световна Война.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход