Ипотеката зомби - новият антигерой на имотната криза в САЩ
Банките изоставят проблемните жилища, както са направили и самите собственици. Дълговете и разноските по имота остават


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Джоузеф Келър не очаква да доживее до края на 2013 г. и затова обвинява къщата на Авъндейл авеню №190, Кълъмбъс, щата Охайо. Преди 5 години банката JP Morgan Chase налага възбрана над имота и съобщава, че ще бъде обявен търг за него. 58-годишният бивш социален работник и съпругата му Дженифър напускат триетажната къща, която е била техен дом в продължение на 13 години, и отиват да живеят с дъщеря си. Джоузеф смята, че повече няма да има нищо общо с имота, но греши. През 2010 г. местните власти съдят Келър за нарушения на правилата за поддържане на жилищата, тъй като къщата вече е в окаяно състояние. След това той започва да получава известия за неплатени данъци и такси, а пък колекторът на дълговете на JP Morgan Chase настоява Келър да си плаща ипотеката, която с наказателните такси е достигнала до 84 194 долара. Най-лошите новини дошли през януари миналата година, когато на Келър са отказани социални помощи за инвалидност заради "актива" му на Авъндейл авеню №190. Здравните му проблеми включват чернодробно заболяване, хепатит С и латентна туберкулоза. Без инвалидните помощи той не може да получи жизненоважна трансплантация на черен дроб. Джоузеф Келър продължава да е отговорен за къщата, защото на 23 декември 2008 г. - около два месеца, след като е получил съобщението за възбраната над имота - JP Morgan Chase решава да се откаже от процедурата. Банката твърди, че е уведомила Келър, а според него той не е получавал нищо. Така на практика той продължава да е собственик на имота.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
24 коментара
Хитрата сврака с двата крака!?
1-ия % е добре навсякъде по света, останалите чакат да дойде развития капитализъм.
Търсих каква да е статистика за ипотекирани имоти на пазара,но няма нищо подобно.Мъглата е пълна.
Почти нямам познат без проблем с кредити ,поръчителства,ипотека или кредитна история,а развръзката на кризата не се вижда...Въпреки това всички партии и политици мълчат като бити г.зове по въпроса за Закона за Банкрута на Физическите Лица. Емиграцията и депопулацията на народа ни се увеличават ,но на кои ли му пука...
Иначе се подобрявали банковите баланси ;-) Идиоти, и учебниците не са си научили!
До коментар [#3] от "Нямаме Закон за Банкрута на Физическите Лица.Защо ли?":
Няма и да намериш,освен ако не се разровиш в бюлетините на БНБ и то професионално. Съпоставка на данните би ти дало приблизително точна картина - а тя е трагична.
За тези и други подобни проблеми, нека американците да се обърнат към господа републиканците, които развързаха ръцете на Уолстрийт и банкерите и дори ги обезпечиха финансово, без да ги натоварят с отговорности.
Нямат си там явно кой да почиства изоставените обиталища и превръща в стойност каквото е останало.
Ния поне този проблем си нямаме у нас.
Исландският модел май до няколко години ще спечели изборите за прегърналите го политици по света :)
Описаното в статията е НОРМАЛНОТО състояние в България. Тук кредита е дължим, ако ще банката да ти продаде имота. Сега разбрахте ли разликата между ипотечното кредитиране тук и там.
У нас имаме достатъчно имоти-зомбита и без да са натоварени с ипотека. Причината е пълното нехайство на общините, да си съберат местните данъци и такси. Хем харчим по 30 милиона евро за туристическа реклама, хем като прекосиш България, имаш чувството че се движиш в един непрекъснат шпалир от разграбени обори и ТКЗС-та, плячкосани цехове и фабрики, къщи без прозорци и керемиди, къщи с опадала мазилка и хлътнали покриви, цели блокове на гол бетон...И всичкото това стотици хиляди пъти, отляво и отдясно на шосето... Ако общините си следяха и начисляваха надлежно данъците, самите собственици щяха да досъборят тези грозотии, поне за да не им удрят по джоба цял живот. Но такова нещо явно няма.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.