฿ой₦а₮а ₦а ฿а£¥₮и₮€
Между развитите и развиващите се икономики прехвърчат първите искри заради страничните ефекти от печатането на пари
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Войната е продължение на икономиката, но с други средства. Сигурно така щеше да звучи прословутата мисъл на Карл фон Клаузевиц, ако беше сътворена не насред Наполеоновите войни, а в епохата на глобализацията. През повечето време битките за икономическо надмощие се водят тихо, не между врагове, а между партньори. Докато някой прибегне до непозволеното средство - валутата.
Да занижиш курса на паричната си единица е доста изкушаващ и лесен начин да изнесеш много от проблемите си по време на икономическа криза. Затова и още в началото на сегашния глобален трус имаше опасения, че класическите търкания около т. нар конкурентна девалвация ще се засилят, а през 2010 г. тогавашният бразилски финансов министър Гиду Мантега изкова нов термин, като предупреди, че своеобразното печатане на пари в развитите икономики вещае валутни войни.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
37 коментара
Мастилото ще ни стигне ли?
О! То и екстракт на орехова шума също може да се ползва за мастило.
Какво мастило? Става въпрос не за печатане, а за увеличаване или намаляване на цифри. В банковите трансфери парите се "преместват" като само се променят числата в съответните сметки. В една сметка числените стойности намаляват, а в друга се увеличават. Има още живот в книжните пари, но колко? Правителствата и корпорациите работят с електронни пари, промяна на числени стойности по сметки.
Aко такава военна тактика водеше до дългосрочен успех, държави като Аржентина, Турция до 90-те, Титова Югославия и България на Беров-Виденов щяха да са непоклатими господари на света.
"Със сигурност политиците имат нужда от такива супергерои, след като новата битка, която предстои на много места, ще е с безработицата и впрягането на паричната политика в каузата ще е от полза."-това си заслужава жертвите.
Единственият(и голям) плюс на кризата е, че извади наяве "недъзите(на българският фудбол?)" на пазарния фундаментализъм!?
Видяха се невидимите конци, които дърпат "свободната" пазарна икономика!?
Видяха се (офшорните)партизански пътеки и землянки, в които се крият и перат, крадени(от граждани и общество) и мръсни(наркотици, убийства, оръжие, проституция...) пари!?
Властите се принудиха(поне външно) да въвеждат прозрачност и правила!!!
"с тази разлика че не връчва директно пари на правителствата, а по-скоро им освобождава възможност да пласират нов дълг, като му създават изкуствено търсене. "
стигнах до това изречение и спрях да чета. така се получава като журналисти пишат за макроикономика и парична политика...
И японците имат изключително силен аргумент. Те идват от там накъдето ние отиваме. 20 години с никакъв или мижав ръст. Какво ли не опитаха. Вливания на средства да съживят иономиката с единствен резултат: най-нелепите и ненужно усложнени пътни детелини. И намаляване на лихвения процент до 0 ниво. Резултат: нищо!
Междувременно Южна Корея систематично им дърпа килима изпод краката. Коли, елекроника...
Занижаване на курса на валутата е не само начин да се опиташ да си върнеш конкурентноспособноста, но и способ (един от многото) да кажеш на разглезените избиратели: обедняхме и ако не направим промени, ще обеднеем повече!
"Да занижиш курса на паричната си единица е доста изкушаващ и лесен начин да изнесеш много от проблемите си по време на икономическа криза."
Ясно. Накратко, тезата на "икономистите", представена в статията е:
(1) Ако имате проблеми, няма как те да не са си чисто ваши, вътрешни - сами сте си виновни.
(2) Ако все пак сте недоволни - да не сте посмели да ни разваляте рахатлъка. Оправяйте си се помежду си.
А това, че в един свят с "глобална икономика" и проблемите са глобални - това е тема табу. Това че САЩ си девалвира постоянно валутата - за тях може, но за еврото не може. И защо? Защото на германците така им е най-изгодно. Обачи вие си трайте, ако имате криза, дръжте си я в къщи.
Егати икономистите... Ама не е луд който яде баницата. Хайде още веднъж плювнете сега срещу Оланд.
" Макар валутните курсове да се определят от пазара, всяка страна може да влияе върху стойността на паричната си единица. "
РБ не може да влияе . Не е страна .
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.