Франция обмисля добив на метан от въглища
В два района може да има големи находища от неконвенционалния газ
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
След като забрани добива на шистов газ поради екологични причини, Франция разбра, че има залежи на друг, евтин за добив газ в бившия въгледобивен регион Лотарингия. Разделението в екипа на Франсоа Оланд, също както беше за шистовия газ, пречи на усилията за развитие на добива на т.нар. метан от въглища. Той се извлича от слоеве въглища, които са толкова дълбоко под земята, че не могат да бъдат добивани. Докато природозащитниците в кабинета опитват да стимулират зелената енергия и да намалят зависимостта от петрол и газ, традиционните социалисти искат да създават работни места и настояват за евтини енергийни източници. Агенция Reuters припомня, че метанът от въглища е много лесно възпламеним газ и често е предизвиквал смъртоносни подземни експлозии. Според министъра на индустрията Арно Монтебур това е евтин енергиен източник и в рамките на няколко години Франция ще се превърне в производител.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
8 коментара
Звучи интересно, а колко ще е безопасно ще се разбере след като се започне евентуален добив. Но всяка алтернатива на сегашното положение е добре дошла, макар и не на всяка цена...
"макар че при сондажите за метан от въглища методът е различен."
Е да, но има и известни прилики - пак има нагнетяване на вода в каменовъглените пластове и пак има големи количества използвана замърсена вода, която обикновено се зауства в някакъв воден басейн, а част от нея остава под земята.
мда... добре че изчетах публикацията до край... Да, въпросът е актуален и за България заради Добружанския каменовъглен басейн. И да имало е проучвания по проблема :)
Но спрямо 1980-та има поне два нови момента.
1. Пазарната среда - цените на природния газ, днес са съвършено различни и позволяват нещо, което ни се е виждало неефективни преди, да се окаже ефетивно сега.
2. Развитието на технологиите. Те също позволяват добив, койте е изглеждал неефективен или направо невъзможен преди, да се реализира сега. Пример - "хоризонталното сондиране" Методът не е бил наличен нито през 1980 г. в България, нито през 1990 г. във Франция.
Най-общо казано хоризонталното сондиране позволява да се "следва" пласта от суровината в неговата сложна подземна стереометрия, вместо да се правят множество хоризонтални сонди, които често да се местят.
До коментар [#3] от "Дамян":
За Добруджанския басейн имаше проучвания дори за подземна газификация, а не само за улавяне на съществуващия метан.
Но имаше чисто геоложки опасения и затова идеята остана само като проучвания. Има геолози, които са участвали тогава в проучванията, те най-добре биха могли да кажат какви са били причините.
Все пак, Лотарингия е по-далеч от море...
До коментар [#4] от "ijj": Така е. Геологическата обстановка там е доста сложна и... опасна :) Така е. Въглините слоеве са сравнително тънки и се редуват с водни слоеве... чувал съм че даже на места има слоеве СОЛЕНА вода.
Но все пак... цени и технологии... ако те създадат подходящи условия , някой ден може и да се добива.
Много интересна статия. Някой има ли линк към документи/изследвания на Добруджанския басейн (геология, находища)?
Имаше идея да го добиват от крави , но се отказаха . Кравите го докарват на миризма , но атмосферите не отговарят .
Нашият Добруджански въглищен басейн е на дълбочина повече от 1200 м, продуктивната формация лежи под водоносни хоризонти и подземна експлоатация не би била възможна. Търси се технология за подземна газификация на въглищата - Овергаз работи по темата. В обема на продуктивната формация присъство газ метан: от самите въглищни пластове, от плътните нископродуктивни пясъчни междупластия и от черните аргилитови шисти. Всички тези флуиди могат да се извличат рентабилно само чрез насочвани сондажи в комбинация с хидравлично стимулиране. Франция и България засега забраняват тези нови технологии. Франция има за това сериозни геоложки опасения (огромен сладководен артезиански Парижки басейн), а България - неграмотни еколози. Германия и Англия свалиха временните си възбрани върху новите добивни технологии. Следва Румъния.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.