Изоставането на британската икономика й струва максималния рейтинг
Лондон вече е изпреварван дори от държавите, които прибегнаха до международна финансова помощ


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
В основата на решението на Moody's да понижи кредитния рейтинг на Великобритания стои суровата икономическа действителност, пише в свой анализ в. New York Times. Страната изостава от конкурентите си в Европа в ограничаването на бюджетния дефицит и пласиране на продукцията си в чужбина, дори в сравнение с някой от членките на еврозоната, които получиха спасителни програми, отбелязва изданието. Министър-председателят Дейвид Камерън и неговото все по-нестабилно коалиционно правителство направиха понижаването на дефицита и държавния дълг основен приоритет. През декември финансовият министър Джордж Озбърн обаче предупреди, че програмата за икономии, която доведе до елиминиране на десетки хиляди работни места в публичния сектор, трябва да бъде удължена с още една година над планираното до 2018 г. Както и в други държави в Европа, стягането на коланите само увеличава дългосрочните икономически проблеми.
В края на миналата седмица Moody's стана първата международна агенция, която отне на Лондон максималния кредитен рейтинг, като един от аргументите е твърде бавният темп на възстановяване на британската икономика. Джордж Озбърн определи решението като "разочароваща новина", но заяви, че няма да позволи понижения рейтинг да се отрази на стратегията за намаляване на дефицита. Трудностите, пред които са изправени Камерън и Озбърн, бяха подчертани и от данните в икономическата прогноза на Европейската комисия.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
12 коментара
Хмм, предполагам, че и за това нас ще изкарат виновни по така наречените си "вестници" и ще си изберат някой нацист за Министър-Председател, който да спре имигриращите към тях 12-13 милиона българи.
Подобаващо.
ами като намалят максималния рейтинг на всички страни той ще се обезсмисли
Ами то не може само претенции, трябва и акъл...Не може само с имперски амбиции, трябва и реализъм и накрая, не може да очакваш уважение, щом политическия дневен ред се определя от таблоиди и всякакви други жълти парцали, които мечтаят островът да провежда откровено фашистка политика ;)
Отдавна стана ясно, че тези рейтинги от трите агенции не струват и пукната пара. Затова и инвеститорите не реагират особено.
Британската икономика е като френската - едните пият вино на обяд, другите - чай (с грог) следобяд. С неадекватен трудов пазар, липса на инвестиции в производство и чакане на приходи от финансови услуги конкурентност не се постига.
така им се пада
"Производителността е коренът на всички британски проблеми"...
Че за какво им е да произвеждат ? Те си имат всичко в ИЗЛИШЪК .
Имаше категоричен отказ от страна на Камерън да се предприемат мерки за запазване на високият кр.рейтинг.От моята гледна точка това доведе до понижението.
Атлантида 2
Камерън май повече плямпа отколкото да работи.
[quote#5:"Николай Узунов"]така им се пада [/quote]
Не е правилно като израз за тази ситуация. То не им се е паднало (от лотарията, тото-то, съдбата), а си е дълго изработвано от редица техни си правителства. Е, и от някои други - дето преди петдесетина години ги лишиха от колониите, ама англичаните май не го забелязаха. Та и това сами си го направиха. А иначе халът ими си е заслужен.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.