ЕС може твърде малко, за да спре Орбан
Брюксел трябва да измисли по-бърз начин да наказва нарушителите
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Решението на Унгария да промени конституцията си е открито предизвикателство към ЕС, а неудобната истина е, че Брюксел не може да направи много за бързото обуздаване на Будапеща, пише Reuters. Веднага след вота на парламента в Будапеща председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу заяви, че поправките "повдигат опасения за спазването на принципа на върховенството на закона", а правни експерти започнаха проверка дали промените не нарушават законите на ЕС.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
16 коментара
Унгария демократично избира Орбан.
ЕС не е съгласен и иска да го махне. И реве че ... Унгария нарушава демокрацията?
А тоя Мюлер предлага с бюрокрация към демокрация. Това само в Принстън меките глави могат да го измислят.
До коментар [#1] от "Longanlon":
Абе и Хитлер е бил избран демократично, а виж каква стана тя...
Но да си дойдем на думата. Вярно е, че ЕС има твърде слаби механизми за въздействие, на практика няма върховен съдебен орган, който да се позове на Европейската конституция и да анулира решения на унгарския Парламент или президент.
Това е още една причина евро-чиновниците да вземат решение по-скоро - ако ще има евро-интеграция, тя трябва да е по-пълна (не само икономически, но и юридически), ако не - тогава всеки по пътя си.
Продължаващата се пета година криза в ЕС показва че брюкселските зелки не са много наясно с управленето при кризи, затова да не се дървят на Орбан или на този и на онзи а да търсят пътища за излизане от кризата....
Като гледат безпомощността на зелките, унгарците са в правото си да си гонят интереса и да се спасяват както могат....
Това при всички случаи е по добра политика от паленето на хората по улиците или семейните самоубийства....
[quote#3:"КЛЮЧАРЪ"]който да се позове на Европейската конституция и да анулира решения на унгарския Парламент или президент. [/quote]
Това на практика няма как да стане, тъй като Унгария е независима страна с над 1000 годишна история......
По скоро Брюксел трябва да си оправя законите така, че да отговарят на интересите на хората, а не на някакви изсмукани от пръстите постулати....
До коментар [#1] от "Longanlon":
Е, в Принстън са бачкали все пак Айнщайн, Гьодел, фон Нойман... а относно Орбан и Мюлер - един дол дренки са. То май верна е приказката - ако дълго се бориш с някакъв враг започваш да приличаш на него. Така и Запада и СССР-то.
ЕС скоро ще се разпадне. Всъщност интеграцията не е желана, всеки иска да си прави каквото иска, да си харчи както е свикнал и накрая някой друг да плаща. въпрос на време е Германия да се оттегли и тогава всеки да се оправя както може.
До коментар [#7] от "dolcevita":
Германия няма интерес да се оттегля от еврозоната.
А ЗАЩО ТРЯБВА ДА БЪДЕ НАКАЗВАН ? ЕС ЛИ СА ИСТИНАТА ОТ ПОСЛЕДНА ИНСТАНЦИЯ ?
"ЕС трябва да създаде институция, която системно да наблюдава демокрацията и върховенството на закона във всички държави членки..."
На нас може и да ни се отрази добре една такава намеса, колкото и неприятна да е тя. Особено това с върховенството на(д) закона....
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.