По заповед на Орбан
Унгария продължава да се плъзга опасно към автократичен режим. А ЕС не успява да я спре
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Виктор Орбан, изглежда, е човек, който не приема не за отговор. Независимо дали то идва от ЕС, авторитетни международни организации или от Конституционния съд на собствената му страна. Унгарският премиер е непоклатимо убеден, че знае най-добре какво е хубаво за държавата (което - изненадващо - е почти същото като за партията му) и не се спира пред нищо, за да го постигне. С приетите на 11 март конституционни поправки вече ще му е още по-лесно. И много скоро в Унгария всичко ще се случва по един-единствен начин - по заповед на Орбан.
Само за седмица премиерът направи следните неща: промени за четвърти път конституцията (с цел да укроти Конституционния съд - една от малкото институции, дръзнали да му се противопоставят); овладя централната банка, назначавайки за неин управител своя бивш икономически министър; обеща поне 50% от банковия сектор да мине в унгарски ръце, тъй като "е нездравословно" да бъде собственост на чужденци; нападна съда за "скандалното" му решение да отмени наложеното от правителството намаляване на цените на природния газ (виж допълнителния текст); и за пореден път посегна към реторика, описваща Унгария като страна, обсадена от враждебни външни сили. Резултатът от всичко това е, че пазарите се изнервиха и миналата сряда унгарският форинт удари деветмесечно дъно. А в Брюксел вероятно се разделиха с илюзията, че Орбан може бързо и лесно да бъде върнат в правия път.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
47 коментара
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''
Само за седмица премиерът направи следните неща: промени за четвърти път конституцията (с цел да укроти Конституционния съд - една от малкото институции, дръзнали да му се противопоставят
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Ако това се осъществи наистина в Унгария , това ще е удар в сънчевия сплит на всички видове левичари и явни и неявни комуняги , които винаги са съзирали в Конституционните съдилища сигурен инструмент за запазване на своето влияние в политическия и икономически живот на различните европейски страни.
"Недосегаемостта" и привидната независимост на конституционните съдилища , винаги са били източник на огромен корупционен потенциал , властови и икономически , който както знаем е идеалната хранителна среда за всички онези , които искат да превърнат демокрацията във фасадна.
Меката китка от Princeton University обаче не обяснява , пред кого може да е отговорен Конституцуионния съд за своите решения. Или е предварително уверен в неговат изначална непогрешимост.
Хмм, интересно. Унгария е на път да стане диктатура, но на никой там далеко в ЕС не му пречи факта, че диктатурата е член на Шенгенското пространство. За разлика от демократична България. Май за отбор ЕС е по-важно бай Мангал да си седи у гетото на Балкана отколкото така пропагандираните "европейски ценности".
" останалите 10 млн. унгарци ... се вълнуват от това как правителството нареди на енергийните компании незабавно да свалят цените с 10%"
У нас е точно обратното . Шепа очилати политици цитират уличните лозунги за сваляне на цената на тока . И свалиха правителството.
Чавес е мъртъв, да живее Чавес (Орбан)!
Добре, но саламът винаги има два края...
Ето това са моментите, в които България има шанса да изпревари по развитие, инвестиции, имиджи и т.н. държави, които дежурно са били на половин-един век напред от нас. Обаче отново се оказваме недорасли за времето си.
Ако направим паралел с попълването на състава на нашия Конституционен съд, не виждам нещо, което да не сме го гледали тук.
Това, което се случва в Унгария е демократично.
В стараната има многопартийна система, плурализъм.
Орбан е избран в резултат на честни избори.
Част от демокрацията е да приемаме избора на другите.
Едва ли канцлер Меркел щеше да си прави труда да пише писмо, ако не бяха засегнати интересите на Германски компании.
Унгарците(както и ние) са малка старна. Много важно е ЕС да не натрапва т.нар. общи ценности на такива страни, защото повече от ясно е, че едва ли някой ще се опита да предпиеме санкциии по адрес, напр. на Англия, Франция или Германия.
"обеща поне 50% от банковия сектор да мине в унгарски ръце, тъй като "е нездравословно" да бъде собственост на чужденци; нападна съда за "скандалното" му решение да отмени наложеното от правителството намаляване на цените на природния газ (виж допълнителния текст); и за пореден път посегна към реторика, описваща Унгария като страна, обсадена от враждебни външни сили."
С две думи човекът е патриот не само на думи, като някои балкански Болни Лидеровци.
Само мога да адмирирам такива смели стъпки.
Унгарският народ е избрал Орбан и е тяхна работа, не на анонимни брюкселски и други чиновници, какво и как ще става в Унгария.
Гаулайтерите на ЕС не може да искат да въртят копчето на радиото, например в Унгария, докато не се справят с кризата в която сами се набутаха от глупост, двойни стандарти и демагогия....
Орбан не прави нищо особено, освен това да се опитва да спаси собствената си страна......
Много интересно ще бъде развитието в Унгария. Да речем България ще изпадне в колапс ако се спрат евро средствата и външното финансиране. Сигурно е, че инвестиции в сектори с наложени ниски цени няма да има от вън. Другото интересно е, ако ще свалят лихвите насила, ще наредят ли и на техните банки с бизнес у нас да речем да го направят или ще се държат "пазарно".
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.